ZVonline.sk (Nicole Jadroňová) | 25.2.2015

Rozhovor: Mladý zvolenský filmár zachytil pubertu

Hovorí sa, že svet nie je továrňou na splnené priania. To sa však nedá povedať o osemnásťročnom Denisovi Makovinim zo Zvolena. Prvá kniha napísaná v štrnástich a natáčanie edukačného filmu. Čo pripravuje ďalej? Pýtali sme sa v rozhovore.

denis makoviniRozmanistosť umenia nepozná obmedzenia. Prečo si si vybral práve písanie?

Písanie bol najlepší spôsob ako zo seba dostať všetky pocity počas mojej puberty. Jednoducho som mohol chytiť papier a písať to, čo som mal v sebe bez obáv.

Vydal si knihu s názvom Virtuálna minulosť. Čo Ťa motivovalo k napísaniu knihy?

Ak mám byť úprimný, tak to bola nuda (smiech). Bol som ešte školák na základnej a prišlo leto. Nechodil som tak často von, a tak som chytil notebook a písal som. Na konci augusta som písal e-maily všetkým vydavateľstvám, aké existujú. Slovenská realita mi zničila bublinu naivity, v ktorej som žil. Ozvalo sa jedno vydavateľstvo, ktoré mi vydalo knihu ako e-book.

Aké boli ohlasy okolia? Bolo viac nadšencov alebo neprajníkov?

Ohlasy okolia? Nestretol som sa ani s jedným negatívnym ohlasom. Všetci padajú na zadok, už len keď zistia, že som knihu vydal v štrnástich (smiech).

Pripravuješ niečo nové, točíš vlastný film s názvom Puberta. Čo Ťa inšpirovalo pri jeho tvorbe?

Mojou inšpiráciou boli mladí ľudia v čase dospievania. Chcel som poukázať na to, že aj nepoznané sa ľahko može stať súčasťou našich životov. Hlavnom témou je láska drogovo závislého chlapca k žene. Malo to byť určitou prevenciou pre tých, ktorí by chceli vyskúšať niečo podobné. Preto som sa rozhodol natočiť edukačný film o dospievaní mladých ľudí, ktorý vyjde v roku 2016.

denis makovini filmBudeš stáť len za kamerou alebo si aj sám zahráš?

Tak trochu oboje.

Čo nové môžeš ponúknuť divákom?

Ešte nikdy som nevidel edukačný amatérsky film od mladých ľudí, hlavne nie na Slovensku.

Tvojím snom je spolupracovať s Angelinou Jolie. Prečo práve ona? Neoslovil ťa nikto so slovenských hercov?

Jej herecké výkony sú tak neskutočné, ale viem, že tento sen sa len ťažko zrealizuje. Po čase by som sa rád presťahoval do Česka a tam pokračoval v mojej tvorbe. Možno sa mi spolupráca s niekým otvorí práve tam.

Aké sú tvoje vyhliadky do budúcna?

Rozbehol som sa, no uvidíme po natočení filmu, čo sa bude diať. Budúcnosť je ťažké plánovať. Chcel by som odísť do Prahy, kde sú mladí umelci podporovaní viac ako na Slovensku. Som sám zvedavý. No určite spravím všetko pre to, aby sa tento film nebol mojím posledným. Ak mladých baví stáť pred kamerou, za kamerou, alebo majú dobré nápady, môžu sa pridať k nám. Pracujeme na zaujímavých veciach.