Ručné (myslíme tým ručne „poháňané“) náradie je cenovo dostupné, ale akonáhle potrebujete urobiť niečo náročnejšie, bude vám to trvať dlho a ešte sa aj poriadne zapotíte. Vtedy si situácia vyžaduje iný pohon ako „len“ vaše svaly.

Žiadny kábel nezavadzia

Ak si odmyslíme výnimky, napríklad v podobe výkonných okružných píl so spaľovacími motormi, tým pohonom je vo svete náradia výlučne elektrická energia. Avšak jej zdroj nie je vždy rovnaký. Rozlišujeme totižto elektrické a akumulátorové náradie (samozrejme aj akumulátorové náradie je v podstate elektrické, ale takto sa to bežne rozlišuje). V čom sa tieto dva druhy náradia odlišujú?

Prvoradý je už spomínaný zdroj elektrickej energie. Elektrické náradie je napájané káblom z elektrickej zásuvky a akumulátorové náradie je „bezkáblové“, keďže elektrickú energiu mu dodáva batéria. V tomto má výhodu práve akumulátorové náradie, keďže s ním nepotrebujete „riešiť“ dostupnosť zásuvky a môžete ho tak používať prakticky kdekoľvek. Napríklad akumulátorové skrutkovače sú teda často praktickejšie ako elektrické skrutkovače.

Nie je to len o zdroji elektrickej energie

Nevýhodou akumulátorového náradia je na druhej strane fakt, že potrebujete dávať pozor na úroveň nabitia akumulátora. Alebo mať v zálohe aj záložný akumulátor. Avšak kvôli cene akumulátorov sa vám investícia do akumulátorového náradia môže predražiť. Ak však plánujete kúpu viacerých druhov náradia a ostanete pri jednej značke, môžete jeden druh akumulátora využívať naprieč rôznym náradím, takže viete takýmto spôsobom čo to ušetriť.

Prítomnosť, či absencia kábla, prípadne výhodnejšia cena elektrického náradia však nie sú jedinými rozdielovými prvkami medzi elektrickým a akumulátorovým náradím. V niektorých prípadoch sa elektrické náradie vyznačuje vyšším výkonom, čo môže zohrať významnú rolu pri rozhodovaní sa medzi týmito dvoma druhmi náradia. Napríklad pri výkonných búracích kladivách sa budete musieť káblu skrátka prispôsobiť.