Rómsky folklórny súbor Romano Jilo zo zvolenského komunitného centra zožal ďalší úspech. Na medzinárodnej súťaži v modernom tanci v Ružomberku sa umiestnili až v dvoch kategóriách z troch.

Súťaž Dance rose 2018 hostila v utorok 1. mája viac ako tisícku tanečníkov z celého Slovenska. Súťažiaci sa predviedli s rôznymi choreografiami v štýloch ako moderný tanec, balet, hip-hop, národný tanec alebo scénické tance.

Deti z mestského rómskeho súboru Romano Jilo sa súťaže zúčastnili po druhýkrát, minulý rok vyhrali druhé miesto v kategórii show. Vtedy porotu prekvapili, rómske tance boli na súťaži prvýkrát. „Mali sme veľký úspech,“ hovorí Peter Kačica, choreograf, ktorý deti v komunitnom centre Romano Jilo vedie. Aj kvôli nim organizátori súťaže vytvorili novú súťažnú kategóriu „národné tance“, v ktorej tento rok súťažilo už päť folklórnych súborov.

„Aj tento rok to bolo veľmi náročné, deti boli dosť nervózne,“ opisuje choreograf. Odborná garantka komunitného centra Renáta Šmigová dodáva: „Šimon a Kristína chceli vyhrať aj v kategórii tanečný pár, ale nepodarilo sa im to, boli z toho smutní.“

Súbor Romano Jilo sa nakoniec umiestnil v dvoch kategóriách z troch. Tanečníci získali 1. miesto v kategórii „národné tance“ a 2. miesto v kategórii „malé choreografie“. „Samozrejme, smútok vystriedalo nadšenie,“ smeje sa tréner. „Určite im to zdvihlo sebavedomie,“ dodáva.

Hovorí, že atmosféra na súťaži bola výborná, burcujúca a pre deti to bol zážitok. V súťaži sa na 2. mieste umiestnili aj deti z RFS Romano Jilo z CVČ Domček Krupina, ktoré Peter rovnako vedie. Najlepší súťažiaci sa opäť predvedú s víťaznými choreografiami na Golden Dance v Ružomberku v máji. Romano Jilo okrem toho plánuje vystúpenia po celom Slovensku, ale aj v Maďarsku a Rusku. Tento rok súbor naštartoval aj spoluprácu s banskobystrickým Bábkovým divadlom na Rázcestí. Tá, by mala vyvrcholiť na medzinárodnom divadelnom festivale v lete.