Budúci víkend sa bude na strednom Slovensku hemžiť malými festivalmi a kultúrnymi podujatiami. Vďaka Literárnej bašte budete môcť na troch zaujímavých miestach stretnúť aj šumavského básnika a samotára Romana Szpuka, jedného z hrdinov populárnej knihy Raději zešílet v divočině.

Roman Szpuk pracuje ako pozorovateľ počasia na meteorologickej stanici nad šumavským Chuřánovom, kde zároveň hľadá inšpiráciu pre svoju tvorbu z prírodných javov a samoty. Svoju básnickú tvorbu publikuje od roku 1982 a vydal viac ako desať zbierok. Nie je však len poetom, svoju skúsenosť pretavil aj do prozaickej tvorby.

Vo svojich prózach (Chraplavé chorály, A zavaž si tkaničky, Klika bylo vysoko) prepája denníkové záznamy s autobiografickými prvkami. Sleduje a hutným jazykom opisuje prírodné detaily, no zostáva pritom v každodennej realite. Stretáva sa s tulákmi, samotármi a bláznami, modlí sa, spí vonku a prechádza sa lesom v každom počasí.

Nie náhodou sa ocitol aj v reportážnej knihe Aleša Palána Raději zešílet v divočině, ktorá vyšla len pred dvomi rokmi, no má za sebou už niekoľko reedícií. Svoju tvorbu príde predstaviť slovenským divákom a diváčkam do Banskej Štiavnice, na festival Slovenské alternatívne leto v Revišti a do Zvolenskej Slatiny na Festival Guča. Diskusie moderuje Rado Sloboda.

TERMÍNY DISKUSIÍ S ROMANOM SZPUKOM:

Piatok 26. júl / od 18.30 hod, / Roman Szpuk v štiavnickom centre Eleuzína, Horná ružová 1

Sobota 27. júl / od 17.00 hod, / Roman Szpuk na Slovenskom alternatívnom lete v Revišti

sobota 27. júl / od 20.00 hod, / Roman Szpuk na Festivale Guča vo Zvolenskej Slatine

Podujatia sa konajú v cykle Literárne disko na cestách. Projekt Literárna bašta z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je zároveň jeho hlavným partnerom.