Chorobnosť v Banskobystrickom kraji v posledných týždňoch klesala, v uplynulý týždeň bol jej pokles rapídnejší. Epidemiológovia naďalej upozorňujú na prísnu hygienu aj pre koronavírus.

Výskyt akútnych respiračných ochorení (ARO), ako aj chrípky a chrípke podobných ochorení (CHPO) v 13. kalendárnom týždni v porovnaní s uplynulým týždňom opätovne a výrazne klesol. Výskyt ARO je nižší o 37 percent a CHPO o viac ako polovicu. Počet prípadov je tiež nižší, ako bol vlani v tom istom čase. V tomto  kalendárnom týždni tohto roku je o 56 percent menej respiračných ochorení a o 66 percent menej chorých na chrípku, ako v 13. kalendárnom týždni 2019.

Epidemiológovia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici, ktorý zbiera a analyzuje údaje za celý Banskobystrický kraj, evidujú v absolútnych číslach v hodnotenom týždni 2084 prípadov ARO, z toho je chrípke podobných 93 ochorení. Počet chorých na ARO v absolútnych číslach je v 13. kalendárnom týždni najvyšší v okresoch Zvolen, Rimavská Sobota, Žiar nad Hronom,  Revúca a Žarnovica. Čo sa týka chrípky, najviac pacientov je v okresoch Zvolen,  Rimavská Sobota a Žiar nad Hronom. Napriek klesajúcemu výskytu týchto ochorení zachovávajú epidemiológovia podľa vedúcej odboru epidemiológie banskobystrického RÚVZ Márie Avdičovej prísnu epidemiologickú bdelosť.

„Najčastejšie sa zápalové ochorenia horných dýchacích ciest, ako aj chrípky skomplikovali zápalmi dutín (25 prípadov), v 25 prípadoch zápalmi stredného ucha a len v 5 prípadoch zápalom pľúc. Ochorenia na ARO v tomto týždni v absolútnom počte chorých najviac postihujú vekovú skupinu seniorov, rádovo o stovky  nižšie ostatné vekové skupiny. Epidemiológovia urobili celú štatistiku na základe hlásení 53 percent lekárov pre deti a dorast a 46 percent lekárov prvého kontaktu pre dospelých,“ hovorí Mária Avdičová.