Rekonštrukcia kuchyne býva spravila jednou z najväčších a najnákladnejších, ktorú môžete podstúpiť. Kuchynská linka s množstvom odkladacieho priestoru, všemožné spotrebiče a samozrejme jedálenský stôl a stoličky, to všetko spolu dokáže sumu za rekonštrukciu poriadne navýšiť.

Funkčnosť by mala mať vždy prioritu

Ak nás tlačí obmedzený rozpočet, zvykneme šetriť, kde sa dá. A často na tých nesprávnych miestach. Je totižto potrebné nájsť kompromis medzi ušetrenými financiami a dlhoročnou výdržou a spoľahlivosťou.

A to býva často kameň úrazu. Zvykneme totižto šetriť na tom, čo je najviac podstatné k spoľahlivej funkčnosti novej kuchyne. Áno, ťažko nájsť časť kuchyne, na ktorej by sa dalo vyložene ušetriť, všetky jej súčasti totižto musia zniesť každodenné a často aj nešetrné zaobchádzanie.

Rozhodne však nešetrite ani na takých veciach, akými sú napríklad stolové nohy. Určite by vám pokazila ráno situácia, keď si idete vychutnať raňajky a zistíte, že sa vám váš stále celkom nový jedálenský stôl kýve.

Krásny dizajn je síce fajn, ale ak sa vám začne kuchyňa rozpadať, tešiť vás nebude

Chybou, ktorú veľakrát (nielen) pri rekonštrukciách kuchýň robíme, je, že sa zameriavame výlučne na dizajn a funkčnosť ide do úzadia. Je to pochopiteľné, chceme, aby investované financie takýmto spôsobom očarili každú návštevu.

Avšak návštevy sú skôr sporadickou záležitosťou na rozdiel od bežného každodenného používania. A užívateľský komfort neovplyvňuje vzhľad kuchynskej linky, ale hlavne kvalita „funkčných“ častí.

Áno, máme na mysli nábytkové kovania. Sem patria všetky možné závesy, výklopy, zásuvkové systémy, ale napríklad aj madlá a úchytky. Väčšina z týchto súčastí býva bežne skrytá, ale to nič neuberá na ich dôležitosti. Sú to práve tieto (zväčša) pohyblivé časti, ktoré dávajú základ komfortnému používaniu každej kuchyne. A samozrejme, svojou kvalitou prispievajú aj k dlhoročnej výdrži.