Český súkromný dopravca po tom, čo zrušil priamu železničnú linku medzi Zvolenom a Prahou, plánuje posilnenie autobusových prípojov na rýchliky jazdiace medzi Košicami a hlavným mestom Českej republiky severnou trasou.

Český dopravca Regiojet so spustením nového grafikonu v decembri náhle ukončil svoju vlakovú linku medzi Prahou a Zvolenom cez Banskú Bystricu, ktorú podobne ako rok predtým, skrátil po Martin. Zaviedol však náhradné prípojné autobusy, ktoré k vlaku podľa pôvodného grafikonu ľudí zo Zvolena odvezú a privezú zas i späť. Autobus tak spred železničnej stanice, ako náhradná autobusová doprava za oficiálne v grafikone stále vypísanú vlakovú linku, odchádza ráno o 4:27 h a s prestupom na vlak v Martine sú cestujúci v Prahe pred štvrť na jednu popoludní. Z Prahy vlak odchádza o 14:44 a do Zvolena už autobusom cestujúci prídu pred desiatou večer.

Cena lístka zo Zvolena do Prahy, vrátane cesty autobusom, sa pohybuje v závislosti od dní od 10 alebo 13,50 € v najlacnejšej cestovnej triede. Regiojet, ktorý medzičasom skončil s prevádzkovaním rýchlikov na trase medzi Bratislavou a Košicami, sa teraz sústreďuje na posilnenie svojich medzinárodných spojov. V tejto súvislosti plánuje posilniť aj možnosti cestujúcich zo stredného Slovenska.

„Spolu so zavedením ďalšieho vlaku do Košíc preto plánujeme rozšíriť prevádzku aj na autobusovej linke zo Zvolena a Banskej Bystrice. Predĺžiť ju chceme až do Vrútok, kde bude zabezpečený pohodlný prestup medzi autobusmi a vlakmi RegioJet smerujúcimi do Žiliny, Ostravy a Prahy,“ uvádza v aktuálnom stanovisku Martin Žarnovický zo spoločnosti Regiojet.

Okrem už spomenutého ranného spoja, respektíve v opačnom smere prichádzajúceho v neskorých večerných hodinách, plánuje spoločnosť prepojiť región aj počas dňa.

Nové autobusové spojenie spoločnosti by malo odchádzať zo Zvolena  po ôsmej ráno a cestujúcich by vyložilo k prestupu na vlak priamo vo Vrútkach. Tam by zákazníci spoločnosti prestupovali na rýchlik medzi Košicami a Prahou. Do českej metropoly by tak prišli o 16.12 h. V opačnom smere by mal takýto prestup fungovať pri rýchliku Regiojetu smerujúceho z Prahy o 7.44 h, pričom cestujúci by do Zvolena prišli o 15.15 h.

„V súčasnosti čakáme na schválenie licencie Banskobystrickým samosprávnym krajom,“ doplnil Žarnovický.

Aktualizované 17.1. o 10.51 h: Banskobystrický samosprávny kraj aktuálne už dopravcovi prisľúbil pridelenie licencie na spomenutú autobusovú prípojnú linku k vlaku do Vrútok. „Autobusy začnú premávať v pondelok 13. marca,“ uviedol v piatok pre BBonline.sk Martin Žarnovický z PR oddelenia RegioJetu.