Tradičné a divácky veľmi populárne podujatie na Donovaloch sa tento rok konať nebude. Psie záprahy stopol nedostatok financií.

Šampionát v šprinte čistokrvných plemien bol každoročnou súčasťou športového diania v regióne a možno najnavštevovanejším zimným podujatím na Slovensku vôbec. Na unikátne preteky nachádzali cestu desaťtisíce ľudí zo všetkých kútov Slovenska i Európy. Tento rok sa však tradičné podujatie neuskutoční. Majstrovstvá sveta v psích záprahoch stopol nedostatok financií.

Už minulý rok vyzerala hrozba zrušenia súťaže veľmi reálne. Šampionát vtedy ohrozoval nedostatok snehu. Nakoniec  sa ho podarilo zachrániť za cenu veľkej obetavosti usporiadateľov a starostu Donovalov Miroslava Daňa. A tiež za cenu nečakaných nákladov. Keď sa k tomu pridala finančná kríza a znížený záujem aj stálych sponzorov, organizačný výbor nemal na výber. „Ešte z minulého roku nie sú dofinancované veci. Dávame si preto pauzu. Doporučili to aj niektorí ľudia z nášho štábu. Musíme sa vyhrabať z problémov, čo máme a budeme pokračovať budúcu sezónu,“ vysvetlil pre BBonline Miroslav Daňo.

Finančné problémy sa začali odvíjať od začiatku minulého roka. „Bolo to ťažké. Nemali sme sneh, aj prezident medzinárodnej organizácie povedal, že všetci v Európe by tento pretek zrušili. My sme sa rozhodli zabojovať, navozili sme sneh z Motyčiek, z Tureckej, zo Starých Hôr a okolitých dedín. Štyristo áut naložených snehom, s takými vecami rozpočet neráta. Vietor nám potom zničil veľkoplošnú obrazovku za milión korún, poškodil sa zvuk. Preteky sa ale uskutočnili podľa plánu, všetci hovorili, že to bolo úžasné, hrdinské, že nám pomôžu. Šampionát skončil a ostali sme sami. Bez pomoci,“ posťažoval sa Daňo.

Napriek momentálnym problémom je starosta presvedčený, že tradícia psích záprahov na Donovaloch nekončí. „Ako sa ľudovo hovorí, nedá sa tlačiť valec pred sebou, keď na to nemáte. Vytvorili by sme iba väčšiu stratu. Tento rok sme nemali na výber. Sponzori, čo s nami spolupracujú dvadsať rokov, povedali, že tentoraz s nimi nemám počítať. Keď to povedia traja rozhodujúci, začnete uvažovať, či sa to vôbec dá zvládnuť. Niektorí stáli partneri dodnes čakajú na peniaze. Keby nás nepoznali a nevedeli, že sme spoľahliví, už dávno by na nás bola uvalená exekúcia. Z tohto sa treba vymotať. Je dosť možné, že ako satisfakciu pre ľudí niečo vymyslíme ešte na záver sezóny. Donovaly si to zaslúžia,“ dodal Miroslav Daňo.