ZVonline.sk Z. Golianová | 30.9.2011

Prvá jesenná CRITICAL MASS vo Zvolene

V posledný septembrový piatok sa po letnom prerušení po tretí raz v tomto roku konala jesenná kritická masa – critical mass. Je to neformálna, neorganizovaná spoločná cyklistická jazda mestom zameraná na oslavu cyklistiky, ako vhodnej alternatívy k automobilovej doprave a na upozornenie práv cyklistov.

Korene tejto myšlienky siahajú do roku 1992, keď sa v americkom San Franciscu konala historicky prvá critical mass. Odvtedy sa rozšírila do celého sveta a v súčasnosti sa každý posledný piatok v mesiaci konajú kritické masy vo vyše 300 mestách celého sveta. Vďaka domácim priaznivcom tejto alternatívnej formy dopravy sa v tomto roku medzi ne zaradil aj Zvolen.

Na jesennej cyklojazde sa stretla skromná hŕstka cyklistov, z ktorých veľkú väčšinu tvorili mladí cyklisti a jazdu podporili aj niekoľkí členovia zvolenského skautského zboru. Účastníci tentokrát absolvovali trasu z Námestia SNP na sídlisko Podborová a späť. Najbližšia critical mass vo Zvolene sa bude opäť konať v posledný piatok nasledujúceho mesiaca 28. októbra 2011.

 

Fotogaléria