Prvá fáza obnovy predstaničného námestia zahŕňala úplnú rekonštrukciu príjazdového pruhu pre autobusy MHD a vybudovanie nového priechodu pre chodcov pred budovou železničnej stanice.

Na linky MHD číslo 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 a 14, smerujúce na sídliská Sekier, Zlatý Potok a Podborová budú cestujúci už od pondelka 11. januára nastupovať opäť priamo pred budovou železničnej stanice. Presne tak, ako na to boli roky zvyknutí.

„Dlažba autobusového pruhu už bola vypadaná, cesta plná výtlkov. S dodávateľom sme sa teda dohodli, že toto miesto zrekonštruuje ako prvé. Stalo sa a dnes je už autobusový pruh nanovo vydláždený. Rovnako aj okolie zastávok MHD,“ hovorí vedúca odboru výstavby zvolenskej radnice Soňa Chrastinová. Farebná dlažba pritom dodáva priestoru nielen na kráse, no mala by prispieť aj k väčšej bezpečnosti. Časť z nej predstavuje tzv. vodiacu dlažbu, ktorá napomáha ľuďom so zrakovým postihnutím pri pohybe priestorom.

„Čo sa týka ďalších otázok bezpečnosti, za zmienku stojí aj to, že po novom už autobusy MHD nebudú prechádzať cez parkovisko, čím sa zníži riziko kolízie medzi nimi a osobnými autami, prípadne chodcami,“ uvádza hlavný architekt mesta Peter Kašša. Dodáva, že súčasťou prác v prvej fáze obnovy predstaničného námestia bolo aj vybudovanie úplne nového príjazdu pre autobusy MHD. Tie budú po novom schádzať k zastávkam priamo zo štvorprúdovej cesty.

Bezpečnosti celého priestoru napomáha aj nové umiestnenie priechodu pre chodcov. „Tiež je bezbariérový a opatrený vodiacou dlažbou pre zrakovo znevýhodnených jednotlivcov,“ uvádza ďalej hlavný architekt. Podľa plánu bol presunutý priamo pred vchod do budovy železničnej stanice, čím do nej cestujúcich privádza bez nutnosti prechádzať okolitým priestorom. Obzvlášť dôležité je to v súčasnosti, kedy je okolie stanice stále staveniskom.

„Teším sa, že sa nám podarilo úspešne dovŕšiť niektoré práce na obnove predstaničného námestia. Nasledovať bude vydláždenie plôch pred budovou železničnej stanice, úprava zelene,vybudovanie cyklistického chodníka a tiež dlho očakávané prestrešenie medokýša,“ uviedla k ďalšiemu postupu prác zvolenská primátorka Lenka Balkovičová.