Chceli by ste sa dozvedieť viac o histórii nášho mesta, ale nikdy vás nebavilo sedieť nad knihami? Práve pre vás je pripravená interaktívna prezentácia Hlasy a obrazy starého Zvolena, ktorá začína 26. mája. 

Virtuálnu prezentáciu histórie mesta vám predstaví zvolenský rodák – historik, publicista a mestský notár Juraj Bánik, ktorý sa narodil v roku 1818 a vydal prvú knihu o meste. Jeho postavu na videu stvárni obľúbený zvolenský herec Vladimír Rohoň. Prezentáciu mesto spúšťa v rámci osláv 780. výročia vzniku mesta.

Dejiskom bude Stará radnica

Na prvom poschodí Starej radnice budete mať možnosť sledovať výklad Juraja Bánika takmer v životnej veľkosti na jednom monitore, zatiaľ čo na druhom sa vám bude v historických súvislostiach premietať život vo Zvolene od 16. storočia.

„Pri tvorbe videí sme používali podklady a dokumenty pochádzajúce z Lesníckeho a drevárskeho múzea vo Zvolene, ale aj zo Štátneho archívu a snažili sme sa ich podať odľahčenou formou príbehu vhodnou pre bežných návštevníkov,“ uviedol Pavel Albert, spoluautor virtuálnej prezentácie.

Voľný vstup

Prehliadka bude pre verejnosť prvýkrát sprístupnená bezplatne na konci mája a vítaní sú všetci – starší i mladší obyvatelia a návštevníci Zvolena. „Interaktívnou prezentáciou histórie sa mesto snaží zatraktívniť historické fakty o meste a zaujať všetky vekové kategórie moderným a unikátnym spôsobom,“ vyjadril sa Vladimír Maňka, primátor mesta.

Navštívte dominanty mesta cez VR okuliare

Súčasťou výstavy bude aj možnosť vyskúšať si okuliare s virtuálnou realitou, ktoré vás realisticky prenesú nad Pustý hrad, do útrob Zvolenskej veže, na Zvolenský zámok, nad večerné Námestie SNP alebo zvolenské cintoríny. Ide o fotografie súčasného mesta a jeho okolia, ktoré sú vytvorené za použitia najnovších technológií.

Stála expozícia

Virtuálna prezentácia sa bude do budúcnosti rozširovať o ďalšie miestnosti Starej radnice a moderné vybavenie, ako sú 3D modely mesta, špeciálne premietania na monitoroch a intuitívne dotykové ovládania. Pôjde tak o stálu expozíciu, ktorá bude dostupná všetkým záujemcov o poznanie histórie Zvolena.