Projekt obnovy zničenej a nevyužívanej budovy bývalého Gymnázia Mateja Bela na sídlisku Sekier vo Zvolene pokračuje. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Lenka Štepáneková s tým, že začiatkom tohto roku prešiel do územného konania.

Pripomenula, že architekti po finalizácii architektonickej štúdie koncom minulého roku dopracovali dokumentáciu k územnému rozhodnutiu. „Paralelne sa finalizuje príprava komplexného verejného obstarávania na zabezpečenie ďalšieho postupu projektu. Jeho financovania, prenájmu a celkového projektového manažmentu,“ zhrnula.

Premena budovy bude z písmena H na číslicu 8. Zmeny čakajú tiež jej funkčné využitie. Podľa víťazného architektonického návrhu by mali byť v interiéri zariadenie sociálnych služieb s vlastným zeleným átriom, denný stacionár, obchody, služby, priestory na vzdelávanie či komunitné centrum.

Víťaz verejnej architektonickej súťaže návrhov, ktorú vyhlásil BBSK, je známy od augusta 2020 a stal sa ním bratislavský ateliér.

„Práve ich návrh najviac zaujal nezávislú odbornú porotu z Česka a Slovenska, zloženú z autorizovaných architektov a zástupcov miestnej aj regionálnej samosprávy,“ dodala hovorkyňa.

Víťazný návrh podľa BBSK najlepšie naplnil lokalitný program, rovnako zaujal svojím jasným dispozičným riešením.

„Náš návrh počíta s tým, že budova by sa mohla stať centrom sídliska. Myslíme si, že je dobre, aby pred budovou vznikol park plný vybavenia pre mamičky s deťmi, pre tínedžerov a športovcov, ktorí tam môžu tráviť voľný čas,“ podotkol architekt Benjamín Bradňanský z víťazného ateliéru. Celá revitalizácia budovy a areálu bola odhadovaná na viac ako štyri milióny eur, ukončila Štepáneková.