kinematografTak ako každý rok, aj tento zavíta do Zvolena letné kino. Na Námestí SNP sa budú premietať filmy z českej, slovenskej a poľskej produkcie.

Pojazdný kinematograf príde do Banskej Bystrice v polovici augusta. Premietať sa budú filmy Polski film, Samotári, Viditeľný svet a Lóve. Filmy bude možné vzhliadnuť od nedele 11. augusta do stredy 14. augusta so začiatkom premietania vždy o 21.00 h. Premietanie pod holým nebom je zadarmo. Bažant Kinematograf zaknihuje už 11. ročník svojej existencie.

Program Bažant Kinematograf vo Zvolene

11. augusta 2013 (nedeľa) – Polski film (r. Marek Najbrt, ČR/PL, 2012, 113 min.)

Réžia: Marek Najbrt
Scenár: Benjamin Tuček, Robert Geisler, Marek Najbrt
Kamera: Miloslav Holman
Strih: Pavel Hrdlička
Hudba: Midi Lidi
Hrajú: Jan Budař, Tomáš Matonoha, Josef Polášek, Pavel Liška, Marek Daniel, Jana Plodková, Lucie Benešová, Katarzyna Zawadzka a ďalší

Štyria známi českí herci, spolužiaci z brnenskej JAMU – Matonoha, Liška, Daniel a Polášek – sa rozhodli splniť si dávny sen a nakrútiť spoločný film. Hrajú v ňom samých seba v zmysle hesla: Koľko postáv hráš, toľkokrát si človekom. Ich „reality film“ sa pohráva so skutočnosťou, mystifikuje a prekračuje hranice medzi reálnym a fiktívnym. Hovorí o dobe, „keď komunizmus skrachoval, kapitalizmus sa ešte nezačal, a všetci mali dobrú náladu“. Príbeh o absurdite hereckého života, Poľsku, filmoch Petra Zelenku a ďalších veciach nesie v sebe stratenú zamatovú eufóriu, láskavý aj originálny humor a slobodu.

12. augusta 2013 (pondelok) – Viditeľný svet (r. Peter Krištúfek, SR, 2011, 104 min.)

Réžia: Peter Krištúfek
Námet: Peter Krištúfek
Scenár: Peter Krištúfek
Kamera: Martin Štrba
Strih: Maroš Šlapeta
Hudba: Peter Krištúfek
Hrajú: Ivan Trojan, Jana Hlaváčová, Kristína Turjanová, Dagmar Bruckmeyerová, Martin Mňahončák, Ivan Palúch, Oliver Ács, Jana Bútorová, Marián Mitaš a ďalší.

Viditeľný svet je príbehom samotárskeho štyridsiatnika, ktorý pozoruje nič netušiacich členov rodiny z paneláku oproti a rozhodne sa ukradnúť im šťastie. Osamelý a nekomunikatívny Oliver pracuje ako letový dispečer. Pôsobí chladne a jeho osobný život je prázdny. Napĺňa ho sledovaním televízie a pozorovaním rodiny, v ktorej vidí ideál šťastia. Najprv sa len pozerá, ale postupne sa chce dozvedieť viac. Zisťuje, že veci často nie sú také, ako sa javia z diaľky. A hranice súkromia sú krehkejšie, než by sa zdalo. Film tematizuje voyerstvo ako fenomén súčasného moderného sveta. Náročnú postavu čudesného Olivera výnimočne stvárňuje Ivan Trojan.

13. augusta 2013 (utorok) – Samotári (r. David Ondříček, ČR, 2000, 103 min.)

Réžia: David Ondříček
Scenár: Petr Zelenka, Olga Dabrowská
Kamera: Richard Řeřicha
Strih: Michal Lánský
Hudba: Jan P. Muchow, rôzne skladby
Hrajú: Jitka Schneiderová, Saša Rašilov, Jiří Macháček, Ivan Trojan, Labina Mitevska, Mikuláš Kren, Dana Sedláková, Hana Maciuchová, František Němec, Tatiana Vilhelmová, Jan P. Muchow a ďalší.

Tragikomédia Samotári je o siedmich mladých ľuďoch vo veľkom meste na konci 90. rokov, ktorí sa pokúšajú o niečo, čomu sa kedysi hovorilo milostný vzťah. Namiesto naplnenej lásky sa však ocitajú v kruhu absurdných situácií. Každý z nich prežíva svoje drobné radosti i sklamania, všetci osve, no navzájom úzko prepojení. Hanka, Vesna, Lenka, Robert, Petr, Jakub, Ondřej sú spolu, no sú samotári a kladú si otázku: „Prečo nevieme nájsť lásku?“. Snímka sa zaradila medzi kultové tituly mladej generácie a Bažant Kinematograf ju prináša vo svojom programe po desiatich rokoch.

14. augusta 2013 (streda) – Lóve (r. Jakub Kroner, SR/ČR, 2011, 90 min.)

Réžia: Jakub Kroner
Kamera: Otakar Šenovský
Strih: Mário Ondriš
Hudba: Lukáš Kobela
Hrajú: Michal Nemtuda, Jakub Gogál, Kristína Svarinská, Dušan Cinkota, Tina, Samuel Spišák, Roman Luknár, Ady Hajdu, Ľuboš Kostelný a ďalší.

Lóve je milostný príbeh zo súčasnosti s prvkami drámy. Odohráva sa na periférii veľkomesta, v tvrdej mestskej, veľmi konkrétnej a autentickej bratislavskej realite. Hlavný hrdina Maťo žije bezstarostný život bez pravidiel: s kamarátom Tomášom kradnú autá. Jeho život sa radikálne zmení vo chvíli, keď spozná Veroniku a zamiluje sa do nej. Na rozdiel od Maťa však Veronika žije slušný život vysokoškoláčky. Je z detského domova a stále sa snaží skontaktovať s mamou, ktorú nikdy nevidela. Maťo jej o sebe nepovie celú pravdu, ale rozhodne sa kvôli nej zmeniť svoj doterajší život. S Tomášom sa preto dohodnú na poslednej akcii. Tá však nedopadne podľa plánu a jej tragický koniec situáciu ešte viac skomplikuje.