Ako sme vám avizovali, v utorok 13.septembra sa v Krajskej knižnici Ľudovíta Štúra vo Zvolene uskutočnilo stretnutie so Zvolenskou rodáčkou, cestovateľkou a reportérkou Anitou Balejíkovou, v súčasnosti ju skôr môžete poznať pod menom Nita Kimuri. Dôvodom bola prezentácia jej staronovej knihy Haló, this is Jamaica, presnejšie jeho prvého dielu s podnázvom Kingston. Ten vyšiel vo vydavateľstve Dali a momentálne je už v predaji. Ďalšie tri diely majú vyjsť v blízkej budúcnosti.

Či už to bol zámer alebo náhoda, na 13. september pripadá Deň pozitívneho myslenia a zároveň je to aj Medzinárodný deň čokolády. Podujatie bolo zároveň oslavou jedného a obrazne povedané aj druhého z toho. Nita je mladá temperamentná žena, jej optimizmus a chuť do života sú také nákazlivé, že si nimi veľmi rýchlo získala všetkých prítomných, známych i neznámych, takže sa prezentácia viedla takpovediac v rodinnom duchu.

Ako ste už iste pochopili, Nita je aj autorkou cestopisných kníh. Doposiaľ jej vyšli tri cestopisy, Karibik, Jamajka – ostrov anjelov a najnovšie dielo Haló, this is Jamaica. Dovolili sme si túto knihu nazvať staronovou, lebo je to vlastne dotlač druhej z menovaných kníh, ktorá sa po svojom uvedení na trh rýchlo vypredala. Je však doplnená o nové zážitky, príbehy a fotografie. Ak však čakáte klasický cestopis, asi budete sklamaný. Autorka sa vo svojej knihe zamerala na jednoduchých ľudí s opisom ich každodenného života, ich názorov a problémov. Údaje v knihe sú autentické, Nita totiž všetko o čom píše zažila na vlastnej koži. Jamajku pokladá za svoj druhý domov a v súčasnosti pracuje ako body guide – súkromný turistický sprievodca a snaží sa tak ukázať exotické krajiny aj ľuďom, ktorí si výlet s cestovnou kanceláriou nemôžu dovoliť alebo chcú krajinu spoznať nefalšovane, tak ako ju vidia jej obyvatelia. Vedeli ste napríklad, že reggae sa na Jamajke už dávno nepočúva? Namiesto toho tam mladí ľudia počúvajú dancehall. Alebo, že vysoko v horách na Jamajke je utajené miesto, kam chodia oddychovať hollywoodske hviezdy? Anita sa nebojí riskovať a dobrodružstvo priam vyhľadáva. Aj preto sa môže podeliť a takými zážitkami ako plávanie v rieke, v ktorej žije 300 krokodílov, vyrážanie zubu pomocou skaly a horúceho klinca alebo návšteva štvrtí s najväčšou kriminalitou.

Napriek tomu, že kniha nie je cestopisom v pravom slova zmysle, podľa slov autorky si rýchlo získala svojich fanúšikov. Mnohí si túto útlu knihu nosia so sebou na dovolenky a pri cestovaní. A ak aj neradi cestujete, Haló, this is Jamaica vám prinesie trochu exotiky priamo do vášho domova.