S výstavbou novej plavárne či kúpaliska sa vo Zvolene počíta okolo roku 2020. Stále však nepadla zhoda na tom, či má v meste stáť nová plaváreň s 25 alebo 50-metrovým bazénom. Už v stredu sa kvôli tomu dokonca uskutoční na zvolenskom námestí protest.

Štúdia celkového riešenia lokality Bariny s kúpaliskom i plavárňou a ďalšími športoviskami.

„Už v roku 2015 sme navrhli zadávacie podmienky pre jej výstavbu, poslanci však bod stiahli z rokovania s odôvodnením, že prinesú vlastný návrh. Mrzí ma, že sa tak dodnes nestalo. Kým sme naň čakali, pokúsili sme sa nájsť investora z radov súkromného sektora, všetky rozhovory však skončili pri nereálnych požiadavkách z ich strany. Teším sa aspoň z toho, že sme sa dokázali s poslancami zhodnúť na umiestnení plavárne a že projektu na Barinách vyslovili podporu aj plavecké kluby. Ďalšou dohodou bolo, že pre Zvolenčanov najskôr vybudujeme letné kúpalisko, v jej duchu ďalej konáme,“ hovorí primátorka Lenka Balkovičová.

„Neresnicu doslova „plátame“ z roka na rok, aby sa Zvolenčania mali kde v lete okúpať, žiaľ tento rok to už nepôjde. Nie je to len o zlom technickom stave, ale najmä o protipovodňových prácach na tamojšom potoku, pre ktoré nebude možné kúpalisko prevádzkovať, znemožnený bude dokonca samotný prístup. Akonáhle sme sa dozvedeli o chystaných prácach vodohospodárov, začali sme hľadať riešenie ako ľuďom priniesť možnosť letného oddychu pri vode. Zároveň sme mysleli aj na našu najväčšiu bolesť, ktorou je nepochybne plaváreň,“dopĺňa primátorka.

Mesto plánuje vybudovať nové kúpalisko v lokalite Bariny, pričom k projektu pribudol aj plán na vybudovanie krytého bazéna. Ten by sa ale mal vybudovať až v druhej etape. Podľa samosprávy sa alternatívne počíta nielen s 25-metrovým bazénom ale potenciálne sa územie pripravuje aj pre možnosť krytej 50-tky. Verdikt však zatiaľ nepadol, najmä pre ekonomické nároky väčšej plavárne.

Skupina mestských poslancov a zástupcov plaveckej a športovej verejnosti pripravuje a dlhodobo pripravuje návrh alternatívy riešenia plavárne vo Zvolene s 50-metrovým bazénom, ktorý by mal celoročnú prevádzku. Zároveň hovoria, že problém novej plavárne je pálčivejší a mal by sa riešiť prioritne, skôr než verejné kúpalisko. Podľa nich zároveň môže byť aj plaváreň s 50-metrovým bazénom ekonomicky efektívna v prípade využitia správnych tepelných zdrojov. To je podľa nich možné dosiahnuť len súčasnou výstavbou krytého i vonkajšieho bazéna, nie pri prvotnej výstavbe kúpaliska a až následnej stavbe plavárne.

Už v stredu 23. mája o 16.30 sa uskutoční na podporu výstavby 50-metrového bazéna a tiež za zmenu etapizácie stavby na Barinách protest na zvolenskom Námestí SNP.

Bariny sa majú zmeniť od základov.

„Rešpektujem každý názor, chcem však upozorniť, že tento postup by nielen smeroval proti schválenému plánu výstavby, Zvolenčania by dokonca na dlhý čas mohli prísť o oba projekty. Zastavili by sa práce na výstavbe kúpaliska, príprava plavárne by trvala veľmi dlhý čas. Ak by sa k tomu všetkému zastupiteľstvo vrátilo k predchádzajúcim sporom, krytý bazén by bol opäť v nedohľadne. Ak teda chceme dať ľuďom možnosť zaplávať si v dohľadnej dobe na kúpalisku a zároveň na budúci rok naštartovať výstavbu novej plavárne, je dôležité pokračovať v tom, na čom sme sa po dlhých a náročných rokovaniach v pokoji dohodli. V opačnom prípade ostanú Zvolenčania obeťami sporov a politických ambícií niekoľkých jednotlivcov,“ hovorí teraz primátorka.

V súvislosti s blížiacimi sa komunálnymi voľbami je veľmi pravdepodobné, že situácia okolo plavárne a kúpaliska sa v tomto roku ďalej neposunie a rozuzlenie situácie zostane na novom vedení mesta, respektíve zastupiteľstve.

Poslanci sa roky nedokážu zhodnúť na jej veľkosti, spor medzi zástancami 25 a 50 metrovej dĺžky bazéna zablokoval mestský parlament hneď v niekoľkých volebných obdobiach. V súčasnosti je istý len zámer vybudovania kúpaliska a plavárne v lokalite Bariny, na ktorú by sa mala na budúci rok vypracovať projektová dokumentácia.