Noc múzeí a galérií je už tradične noc, kedy sa brány týchto inštitúcií otvárajú pre zvedavé pohľady všetkých, čo obetujú spánok pre nevšedný zážitok. Slovenská národná galéria Zvolen – Zámok v spolupráci s občianskym združením DOMUS REGIA pozýva tento rok 14. mája všetkých odvážlivcov zažiť kráľovskú noc na Zvolenskom zámku.  Prísť môže každý, malý či veľký. Vstup je voľný.

Prehliadka zámku s výstižným názvom Návrat do časov kráľovských bude prebiehať v štyroch vstupoch. Návštevníci si trochu zacestujú v čase a prenesú sa do 14. storočia, kedy na Zvolenskom zámku hodovali mocní uhorskí šľachtici, na dvoroch bojovali rytieri a v komnatách sedávali vznešené kňažné. Atmosféru nočného zámku spestria skupiny historického šermu Rytieri Vir Fortis a In Articulo Mortis a hudobné duo Stromyrad.

Pre nedočkavcov je pripravený program už od rána. V bežných prehliadkových hodinách od 10:00 do 17:00 je možnosť bezplatne navštíviť expozície SNG Zvolen – zámok, za symbolické 1 euro vystúpiť na korunu zámku alebo sa zúčastniť niektorej z tvorivých dielní.

Milovníci histórie a umenia určite ocenia prehliadku zámku s historikom Pavlom Maliniakom a architektom Jaroslavom Matuščákom, ktorá začne o pol štvrtej večer. Ponúkne pestré rozprávanie o dejinách zámku, o architektúre, o kráľovských poľovačkách, stredovekej dvorskej kultúre i zvyklostiach.   Nebudú chýbať ani živé ukážky stredovekej hudby.

Bližšie informácie o programe nájdete TU.