Krajská knižnica Ľudovíta Štúra vo Zvolene pripravila v spolupráci s Ústavom pamäti národa a Európskou sieťou Pamäť a solidarita (ENRS) jedinečnú výstavu s názvom Medzi životom a smrťou – príbehy záchrany počas holokaustu.

Výstava bude v Krajskej knižnici Ľudovíta Štúra prebiehať v termíne od 20. júna do 19. júla 2024. Nad výstavou prevzal záštitu predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter.

Výstava sa zameriava na zložitosť ľudských vzťahov v extrémnych situáciách, predstavujúc príbehy zachránených Židov súčasne s príbehmi ich záchrancov. Tieto svedectvá sú zasadené do širšieho historického kontextu s cieľom lepšie pochopiť, aké možnosti mali Židia prežiť a aké možnosti mali tí, ktorí im poskytovali pomoc.

Výstava predstavuje príbehy záchrany Židov v dvanástich európskych krajinách: Chorvátsko, Dánsko, Francúzsko, Nemecko, Maďarsko, Taliansko, Litva, Holandsko, Poľsko, Rumunsko, Slovensko a Ukrajina. Prostredníctvom týchto príbehov výstava zdôrazňuje odvahu a solidaritu v časoch najväčšieho utrpenia.

Slávnostná vernisáž sa uskutoční 20. júna 2024 o 17.00 h v študovni a čitárni na prvom poschodí Krajskej knižnice Ľudovíta Štúra.

Príďte si vypočuť a vidieť autentické príbehy, ktoré nám pripomínajú, aké dôležité je pamätať si na minulosť a učiť sa z nej, aby sa podobné tragédie už nikdy neopakovali.