Priatelia Zeme-CEPA dnes otvoria výstavu „Klíma nás spája“ na základnej škole v Čiernom Balogu. Cieľom výstavy je podať žiakom a učiteľom informácie o problematike klimatických zmien a inšpirovať žiakov k tvorivému prístupu ku globálnym, ekologickým a environmentálnym súvislostiam a problémom.

Výstava „Klíma nás spája“ neposkytuje žiakom katastrofický obraz o dôsledkoch klimatických zmien. Práve naopak. Priatelia Zeme-CEPA na výstave ponúkajú nielen množstvo faktov a informácií, ale aj odpovede na najčastejšie otázky a ukazujú možnosti, ako môže každý z nás prispieť k ochrane klímy. Súčasťou výstavy sú interaktívne pomôcky a hry ako je klimatický stan, prístrešok domorodcov z dažďového pralesa, ukážky predmetov dennej potreby, aké používajú ľudia z opačného konca sveta, ktoré vtiahnu žiakov priamo na výlet po zemeguli či do Amazonského pralesa.

„Chceme, aby žiaci rozmýšľali v súvislostiach a nehľadali riešenie environmentálnych problémov len v technológiách, ale aj v zmene životného štýlu a v šetrnom správaní sa k prostrediu okolo seba, hovorí Stanislav Lacika z Priateľov Zeme-CEPA.

Výstava je určená žiakom základných škôl a jedna prehliadka trvá 2 vyučovacie hodiny. Lektormi výstavy budú vyškolení žiaci, čím sa zabezpečí, že sa ich rovesníci ľahšie zapoja do aktivít výstavy. Vďaka tomu si deti zážitky lepšie osvoja a informácie budú pre nich zrozumiteľnejšie. Získané poznatky si môžu žiaci neskôr prehlbovať pomocou pracovných zošitov, ktoré dostanú po skončení prehliadky. Ich učitelia na výstave dostanú metodickú príručku k pracovným listom, ktorá im pomôže ďalej pracovať so svojimi žiakmi na vyučovacích hodinách.

„Výstava nie je určená len deťom a pedagógom v škole v Čiernom Balogu, ale pozývame na ňu aj žiakov základných škôl z okolitých obcí. V októbri premiestnime výstavu do ZŠ v Brusne a novembri do ZŠ u Filipa v Banskej Bystrici. Chceme, aby výstavu navštívilo, čo najviac žiakov a pedagógov z regiónu Poľana“, dodáva Stanislav Lacika.

Priatelia Zeme-CEPA realizujú výstavu „Klíma nás spája“ v rámci projektu “Smerom k trvalo udržateľnej energetike v regióne Poľana“, ktorého súčasťou je aj široká osveta pre domácnosti a školy v regióne Poľana. Projekt má podporiť lepšie využívanie lokálnych obnoviteľných zdrojov energie a zvýšenie energetických úspor. To sú predpoklady pre zníženie závislosti tohto regiónu na dovoze čoraz drahších fosílnych palív a obmedzenia  znečisťovania atmosféry skleníkovými plynmi.

Harmonogram putovnej vystavy „Klima nas spaja“:

  • Od 20. septembra do 8. oktobra v ZŠ Cierny Balog
  • Od 11. oktobra do 29. oktobra v ZŠ Brusno
  • Od 1. novembra do 29. novembra v ZŠ u Filipa v Banskej Bystrici

(Kontaktna osoba pre ZŠ v Čiernom Balogu — riaditelka Mgr. Ľubica Vránska, 0911 153 994)

 

Priatelia Zeme-CEPA sú občianske združenie, ktorého poslaním je chrániť prírodu a krajinu, presadzovať sociálnu a ekonomickú spravodlivosť, podporovať vyvážený rozvoj regiónov a posilňovať účasť občanov na rozhodovaní o veciach verejného záujmu. Priatelia Zeme-CEPA pôsobia na miestnej, regionálnej, národnej i medzinárodnej úrovni. Vyhľadávajú, podporujú a aktivizujú občanov a ich skupiny, rozvíjajú zručností a schopností svojich členov, pomáhajú vidieckym samosprávam pripravovať a realizovať projekty, ktoré podporujú trvalo udržateľný rozvoj a vyvíjajú osvetovú, publikačnú, konzultačnú, informačnú a vzdelávaciu činnosť. Organizácia sídli na Ponickej Hute a má pobočky v Banskej Bystrici a v Bratislave.