Z priemyselnej pohonovej techniky sa zrejme najčastejšie využívajú rôzne typy mechanických prevodoviek a tiež priamočiare pohony. A sú to práve druhé menované, o ktorých si teraz povieme niečo viac.

Kde sa používajú a aké sú ich výhody?

Kde nájde využitie priamočiary pohon TMP 80 (a ďalšie typy)? Všade tam, kde je potrebné vykonávať kontrolované a riadené priamočiare pohyby ako zdvih, posunutie či vyklopenie a to pri dostatočnej tuhosti takéhoto mechanického pohybu. Ich výhodou je (okrem iného) bezpečnosť prevádzky vďaka samosvornosti celého pohybového mechanizmu.

Súčasne je možné používať aj viacero jednotiek, ktoré sa sériovo spájajú pomocou torzných hriadeľov. Takéto prepojenie umožňuje vykonávať presné a synchrónne zdvihy na viacerých miestach aj vtedy, keď sú jednotlivé pohony rôzne zaťažené. Priamočiare pohony dokážu bezpečne pracovať v akýchkoľvek polohách.

Konštrukcia a prevedenia

Konštrukcia priamočiarych pohonov je založená na závitovkovom prevode a pohybovej skrutke s trapézovým závitom. Závitovka aj skrutka majú pravotočivú skrutkovicu. Priamočiare pohony sú konštruované pre zaťaženie skrutky v ťahu aj tlaku. Radiálne sily je potom nutné zachytiť na hnanom zariadení.

Priamočiare pohony majú opracované teleso, ktoré má montážne otvory na dvoch stranách v smere skrutky. Toto teleso umožňuje ideálnu montáž na hnané zariadenia a pripojenie motora, prevodoviek alebo rôznych konštrukčných prvkov.

Samozrejmosťou sú rôzne prevedenia priamočiarych pohonov. Odlišovať sa môžu hodnotou maximálneho zdvihu, prevedením závitovkového prevodu a v prípade požiadavky môžu byť spojené do celku s elektromotorom. V závislosti od toho, ktorý z ponuky spoľahlivých elektromotorov si zákazník vyberie, sa potom dodáva príslušný medzikus. V neposlednom rade je tu ešte široký výber upevňovacích prvkov a príslušenstva.