Kašeľ je obranným reflexom tela, ktoré takto reaguje na podráždenie hrdla či dýchacích ciest a práve vďaka nemu sa snaží nechať ich priechodnými. Občas zakašľať je pre naše telo potrebné a dobré, no čo robiť v prípade, že symptómy pretrvávajú dlhšie?

Poznáme dva základné druhy kašľa, a to suchý a vlhký. Ľahko ich rozoznáme podľa toho, či zakašľanie sprevádza hlien alebo iná telesná tekutina. Ak sa jedná len o dráždenie, hovoríme o suchom kašli. Najčastejšie vzniká pri konzumácii studenej potravy, alebo ak sa nadýchame napríklad prachu, dymu či chemických výparov. Vtedy, samozrejme, ide o krátkodobé prejavy, ktoré majú jasnú príčinu. Ak suchý kašeľ pretrváva, netreba ho podceňovať.

Choroby spojené so suchým kašľom

Dôvodom môže byť prechladnutie či vírusové ochorenie a dusenie prichádza na pacienta najmä vo večerných hodinách. Trvá niekoľko dní a môže sa bez liečby zhoršovať.

Ak suchý kašeľ sprevádza i kýchanie, je dobré uistiť sa, či nejde o alergické prejavy. V takom prípade môže bez medikamentov trvať dlhšie ako týždeň, kým je sezóna daného alergénu.

Chronické kašľanie, ako najťažšia forma, pretrváva dlhodobo a neustále sa vracia. Vtedy môže byť prejavom začínajúcej astmy. Sprievodnou indikáciou je aj tlak na hrudi.

Diagnostika a liečba

V prípade, že sa so suchým kašľom chystáte navštíviť lekára, pre diagnostikovanie a určenie správnej liečby by ste mali sledovať aj ďalšie faktory. Takým je aj akustika. Kašeľ môže byť pískavý, tupý alebo napríklad chrapľavý.

Sledujte tiež dobu a miesto výskytu, je to cenná informácia. Lekára informujte, ak si všimnete, že sa vám príznaky zhoršujú ku príkladu vonku, alebo ráno.

Vďaka včasnej a vhodnej liečbe sa vyhnete ďalším komplikáciám, ktoré by mohli nastať. Pretrvávajúci kašeľ často sprevádzajú srdcovo-cievne problémy, ale aj bolesti hrude, brucha alebo hlavy.