TS mesta Zvolen (E. Ježovičová) | 12.10.2015

Pri behu na Pustý hrad si v nečase merali sily domáci s Bystričanmi

V sobotu sa konal tretí ročník behu na Pustý hrad. Napriek počasiu, ktoré bežcom pripravilo neľahké podmienky, odbehlo svojich 5,8 km až 127 bežcov. Súťaženie nabralo vďaka zapojeniu Bystričanov nové grády – Bystričania v priemernom čase síce porazili Zvolen, ale tridsať najlepších časov patrilo naopak Zvolenčanom.

beh na pusty hrad Zvolen 2015 | BBonline.sk, ZVonline.skDo behu na Pustý hrad sa symbolicky zapojili aj najmladší, pre ktorých organizátori pripravili atletickú škôlku pod vedením skúseného teamu K. Kačmárovej. Okrem samotného behu na 500 m si päťdesiat detí precvičilo koordináciu, stabilitu a rýchlosť vo všeobecnej pohybovej príprave. Mladí športovci si neskôr oddýchli pri kreslení a podľa slov Kataríny Belicovej z Active Planet vytvorili krásne obrázky bežcov a Pustého Hradu.

V dospelej kategórii sa na trať vybralo menej pretekárov ako minulý rok a traťový rekord nepadol. Dôvodom mohlo byť opäť počasie, ktoré tento rok vylákalo na trať o štyridsaťpäť pretekárov menej ako v minulom roku. Vrchol ostal definitívne zahalený v hmle a bežcov za ich úsilie nečakalo hore potrebné povzbudenie v podobe krásneho výhľadu ako tomu bolo v minulosti.

V mužskej kategórii napokon zvíťazil Maroš Wiezik s časom 26:48 a najlepšou bežkyňou sa stala Katarína Paulínyová s časom 30:57. Najstarším bežcom na trati bol František Číž v úctyhodnom veku 80 rokov. Beh priniesol aj mnohé ďalšie výzvy. „Novinkou podujatia bol bežecký súboj medzi Banskou Bystricou a Zvolenom, ktorého tradíciu chceme budovať na dvoch podujatiach; a to okrem Behu na Pustý hrad to bude Beh na Urpín,“ povedala spoluorganizátorka behu Katarína Belicová. Bystričanov sa tento rok zúčastnilo menej, no v priemerných časoch boli lepší ako Zvolenčania. Zvolenčania by mali mať príležitosť oplatiť im to opäť na jar v spomínanom Behu na Urpín.

Vyhlásenie výsledkov za prítomnosti viceprimátora Jaroslava Stehlíka a šéfa Active planet Miroslava Leitnera bolo napokon zavŕšené vystúpením folklórneho súboru Matičiarik z Banskej Bystrice, ktoré pomohlo celému podujatiu príjemne doznieť.

Fotogaléria