Postupný plán uvoľňovania protiepidemiologických opatrení, ktoré od marca vo veľkej miere ochromili fungovanie spoločnosti, predstavila vláda ešte 20. apríla. S ohľadom na nízky počet nových prípadov výskytu koronavírusu na Slovensku sa však avizovaný plán zrýchľuje.

V pondelok to na tlačovej konferencii potvrdil premiér Igor Matovič (OĽANO-NOVA-KÚ-ZMENA ZDOLA). Na úvod pondelňajšej tlačovej konferencie však uviedol, že napriek pozitívnemu vývoju sa štatisticky na Slovensku v súčasnosti môže pohybovať 1600 až 4-tisíc ľudí, ktorí môžu byť nositeľmi ochorenia Covid-19 a nemusia o tom vedieť.

„Musíme si naďalej dávať veľmi veľký pozor. Buďme naďalej veľmi, veľmi zodpovední, lebo si to všetko môžeme pokaziť,“ uviedol Matovič.

„Druhú vlnu epidémie si nemôžeme dovoliť. Slovensko trpí ekonomickými stratami najmä preto, že si zahraničné krajiny od nás neobjednávajú tovar, ktorý na Slovensku vyrábame. Ak to niekto berie tak, že jednu vlnu sme prežili a v pohode, teraz si trochu rozviažme krídla a potom príde druhá a tretia. Tak ak príde druhá a tretia vlna epidémie, z tohto miesta hovorím, že ekonomicky to Slovensko zruinuje,“ dodal premiér.

Igor Matovič

Epidemiológovia a vláda napriek tomu súhlasia s rýchlejším uvoľňovaním opatrení. To v praxi znamená, že od stredy sa za prísnych podmienok otvoria aj kaderníctva, manikúry a pedikúry, kozmetika či soláriá a ďalšie osobné služby. Povolená bude prevádzka taxislužieb s povinným oddelením priestoru pasažierov a klientov a povinnou dezinfekciou vozidiel. Otvoriť sa budú môcť vonkajšie turistické atrakcie a povolené budú podľa určených podmienok už aj bohoslužby a svadby. Zároveň už bude možná prevádzka ubytovacích zariadení aj pre krátkodobé ubytovanie, zatiaľ bez spoločného stravovania. Izby však budú musieť po odubytovaní hostí zostať minimálne 24-hodín prázdne.

Pôvodne až po ďalších dvoch týždňoch mala nasledovať avizovaná tretia fáza uvoľňovania opatrení, napokon však táto nastane súčasne s druhou fázou. A teda, rovnako od stredy 6. mája, budú môcť otvoriť už všetky prevádzky obchodov a služieb mimo obchodných centier. Podobne, ako v dosiaľ otvorených prevádzkach, však i tam budú platiť obmedzenia o počte osôb na predajnej ploche, povinné rozostupy či dezinfekcia rúk.

Za špeciálnych podmienok už budú môcť hostí vítať aj zariadenia verejného stravovania, vrátane pohostinstiev a kaviarní, avšak len na vonkajších terasách. Stoly však budú musieť byť v dvojmetrových rozostupoch, jednotlivé dotykové plochy budú musieť byť dezinfikované a pri jednom stole budú môcť byť maximálne dve osoby alebo rodičia s deťmi. Nutnosťou v prevádzkach bude tiež častá dezinfekcia sociálnych zariadení.

Od stredy sa budú môcť otvoriť aj múzeá, galérie či knižnice a povolené budú aj rehabilitačné služby.

Igor Matovič

Termín spustenia poslednej, štvrtej fázy, ktorá by predbežne mala znamenať otvorenie všetkých zostávajúcich zatvorených prevádzok, zariadení a inštitúcií, zatiaľ nie je známy. Nastať by podľa premiéra mal najskôr po ďalších štrnástich dňoch v prípade, ak nedôjde k výraznému nárastu počtu nakazených.

Nateraz tak zostávajú zatvorené kiná a divadlá. Tie napríklad v susednej Českej republike už za prísnych opatrení s obmedzenou kapacitou môžu otvoriť svoje hľadiská divákom.

Zakázané sú naďalej hromadné podujatia, vnútorné športoviská, stravovacie služby v interiéroch, rovnako tak ubytovanie so všetkými službami. Zatvorené zostávajú aj školy a škôlky, ktoré majú byť podľa premiéra predmetom samostatného rozhodovania o ich otvorení.