O zdravej obuvi pre deti sa dnes veľa diskutuje a nie je pochýb o tom, že správny výber je dôležitý. Najlepšou voľbou na aktuálnom trhu sú barefoot topánky a my si v nasledujúcich riadkoch vysvetlíme, prečo je tomu tak.

Posilnenie svalov

Barefoot obuv poskytuje detským nohám, ktoré sú vo vývoji, oveľa viac priestoru ako bežné tenisky. Tradičné tenisky sú vystužené a tesné, takže blokujú prirodzený pohyb. To môže viesť k zlému držaniu tela a k oslabeniu svalstva.

Aby deti posilňovali svaly na nohách, musia ich čo najviac používať. Rozdiel medzi bežnou a barefoot obuvou je najmä v tom, že barefoot obuv nie je vystužená, takže chôdzu neuľahčuje.

Taktiež poskytuje širší priestor pre prsty a celé chodidlo, čo podporuje zdravý vývoj klenby, svalov a kostí. Keďže nie je vystužená, núti dieťa používať svaly na nohách tak, ako to príroda pôvodne zamýšľala.

Priestor na prsty

Palce potrebujú mať v teniskách veľa priestoru, pretože sú pri chôdzi veľmi dôležité. Pomáhajú deťom, ale aj dospelým udržiavať rovnováhu. Barefoot topánky majú zvyčajne nižšiu podrážku ako bežné topánky, čo deťom pomáha jednoduchšie ukotviť ich pohyby.

Ak majú deti bližší kontakt so zemou a lepší balans pri hrách a behaní, je nižšia pravdepodobnosť vzniku zranenia.

Zdravý vývin kostí

V chodidlách sa nachádza veľa kostí, ktoré sa u detí potrebujú správne vyvíjať. Topánky pre deti by nemali byť tesné a ich tvar by mal byť prirodzený. Ak sú tenisky tesné, môže to časom zmeniť prirodzenú štruktúru chodidla dieťaťa.

Na správnu obuv treba dávať obzvlášť pozor pri nosení školského batoha. Barefoot topánky vďaka svojmu prirodzenému tvaru a dostatočnému priestoru umožňujú, aby kosti dieťaťa rástli a formovali sa tak, ako majú.

Barefoot topánky alebo chôdza úplne naboso?

Chodenie naboso môže byť nebezpečné najmä pri určitých povrchoch, ako sú klzké či drsné povrchy, alebo tie s ostrými kameňmi. Detská pokožka je jemná a je potrebné ju chrániť.

Ďalšie riziko predstavujú aj živočíchy a drobný hmyz, ktorý sa nachádza v tráve. Barefoot topánky účinne chránia detskú nohu pred týmito rizikami a zároveň podporujú jej zdravý vývoj.