V rebríčkoch celosvetovej obľúbenosti nápojov sa na prvom mieste pravidelne objavujú čaj a káva. Diskutovať o tom, ktorý z tejto dvojice nápojov je ten skutočne naj, je asi zbytočné, konsenzus by sme nenašli, keďže čaj aj káva majú svojich neoblomných zástancov. My sa však teraz budeme venovať káve. Prečo je tak veľmi obľúbená?

Nespočetné množstvo rôznych chutí

Káva je nápoj mnohých chutí. Ľuďom, ktorí kávu nepijú, sa môže zdať, že káva je stále rovnaká, ale ak do sveta kávy preniknete bližšie, rýchlo zistíte, že skrýva množstvo rôznych chutí. A to nielen v závislosti od spôsobu prípravy kávy, či kávových nápojov, ale na chuť kávy majú veľký vplyv aj zrná, z ktorých je robená.

Rôznorodosť chutí na základe zŕn sa týka hlavne kávy typu Arabica. Jednotlivé odrody majú naozaj rôznorodé chute a tak môže pitie kávy predstavovať neustále objavovanie nových chutí a hľadanie tej najobľúbenejšej odrody.

No a samozrejme, existujú aj rôzne spôsoby prípravy kávy, ktoré vplývajú na jej výslednú chuť a taktiež rôzne kávové nápoje, spomedzi ktorých jednoznačne kraľuje lahodné cappuccino. Káva, to je jednoducho nespočetné množstvo rôznych chutí, ktoré stojí za to vyskúšať.

Pozitívne účinky na organizmus

Množstvo ľudí pije kávu pre povzbudivé účinky kofeínu, ktorý káva obsahuje, ale pitie kávy má aj ďalšie prospešné účinky pre ľudský organizmus. Tak napríklad, kofeín zrýchľuje metabolizmus a pozitívne pôsobí aj na fungovanie tráviaceho systému.

Kávu obľubujú aj športujúci jedinci, keďže kofeín má schopnosť zdvíhať hladinu adrenalínu v krvi, zlepšuje okysličenie organizmu a taktiež prispieva k spaľovaniu kalórií. Po vypití kávy sa v ľudskom tele tvorí dopamín, ktorý v kombinácii s endorfínmi uvoľňujúcimi sa pri cvičení výrazne vplýva na našu dobrú náladu.

Veľkí kávičkári by určite našli aj ďalšie dôvody, prečo je káva tak obľúbená, napríklad aj v podobe darčekov pre obchodných partnerov. Ak kávu príliš nepijete, rozhodne tak nájdete dostatok dôvodov na to, prečo to zmeniť.