V súvislosti s eliminovaním šírenia nového koronavírusu na Slovensku, prijali opatrenia nielen kraj, ale aj vysoké školy. Opatrenia vydala aj Technická univerzita vo Zvolene.

Krízový štáb Banskobystrického samosprávneho kraja vydal v pondelok opatrenia, ktoré by mali zamedziť alebo aspoň spomaliť rýchle šírenie nového koronavírusu.  Župa upozornila, že v prípade potvrdenia prvého prípadu koronavírusu v kraji,  nariadi zatvorenie všetkých stredných škôl v jej pôsobnosti. V pondelok zatvorila kultúrne inštitúcie, teda všetky divadlá, galérie, knižnice, múzeá a osvetové strediská, ktoré sú v pôsobnosti BBSK. Zrušené sú aj všetky podujatia.

Výučba na Technickej univerzite bude obmedzená

Rudolf Kropil, rektor Technickej univerzity vo Zvolene, nariadil   zrušiť naplánované cesty a necestovať do oblastí s potvrdeným výskytom nového koronavírusu a do letného semestra akademického roka 2019/2020 nepozývať nikoho zo zahraničia na akademickú pôdu. Zároveň zakázal v priebehu šírenia nového koronavírusu organizovať hromadné podujatia na akademickej pôde.

Osobám, ktoré sa vrátili z oblastí s výskytom nového koronavírusu, odporúča zvážiť 14-dňové obmedzenie kontaktov s kolegami a študentmi, prípadne využiť možnosť práce z domu a u študentov samoštúdium. Prezenčnú výučbu prerušili aj univerzity a vysoké školy v Banskej Bystrici, Univerzita Mateja Bela požiadala študentov, aby opustili aj internáty.

Študenti zatvorených škôl by nemali tráviť čas na verejnosti

V súvislosti s koronavírusom platí celoplošný zákaz návštev vo všetkých nemocniciach. Rovnako sú návštevy zakázané v domovoch sociálnych služieb. Ak si to vyžiada epidemiologická situácia, nie je vylúčené, že kraj nezatvorí aj základné a materské školy. Cieľom je eliminovať hrozbu šírenia koronavírusu, preto hygienici odporúčajú, aby aj študenti, ktorí prichádzajú domov zo zatvorených skôr v inom kraji, netrávili čas v nákupných centrách alebo na miestach so zvýšeným počtom ľudí.