Mesto v súčasnosti hľadá vhodných kandidátov na obsadenie ôsmich miest. Členovia hliadok budú opäť pôsobiť predovšetkým v problémových lokalitách a dohliadať na dodržiavanie verejného poriadku. Hoci je ich funkcia v prvom rade preventívna, v minulosti sa im niekoľkokrát podarilo zachrániť životy Zvolenčanov.

Formálne sa označujú ako členovia miestnej občianskej a preventívnej služby. Obyvatelia mesta ich dobre poznajú, roky sú akousi predĺženou rukou mestskej polície. Hliadkujú na problémovejších miestach, dohliadajú na poriadok pri kultúrnych či športových akciách. „Pôsobia už svojou prítomnosťou, keď je to potrebné, riešia vzniknuté situácie dohovorom. Pri vypätejších situáciách ihneď kontaktujú svojich kolegov z mestskej polície. Zásluhou ich práce sa v minulosti podarilo zabrániť krádežiam, pomohli dokonca zachraňovať životy, keď pri svojich obchôdzkach spozorovali ľudí, ktorí skolabovali priamo na ulici,“ vysvetľuje šéf zvolenských mestských policajtov, Jozef Záchenský. Z jeho slov je zrejmé, že v meste si vážia ich činnosť, preto sa rozhodli po dvojmesačnej odmlke ju opäť obnoviť.

„Žiaľ, na konci júna sme museli s členmi hliadok rozviazať spoluprácu. Skončil totiž projekt, cez ktorý sa nám darilo refundovať ich mzdy. Prihlásili sme sa do ďalšej eurofondovej výzvy a verím, že sa nám podarí získať peniaze na prefinancovanie ich činnosti. Na konci septembra by sme ich opäť chceli vidieť v uliciach. Chceme aby sa naši obyvatelia cítili vo svojom meste bezpečne a vieme, že členovia občianskych hliadok k tomu prispejú,“ uviedol zvolenský primátor Vladimír Maňka.

Celý projekt je postavený na výbere ľudí najmä z problémových komunít. „Členovia občianskych hliadok sú ich súčasťou a majú v nich prirodzený rešpekt. V daných oblastiach je to neraz rovnako dôležité, ako samotná prítomnosť hliadok mestskej polície. Uvedomujeme si, že nie je vôbec jednoduché vybrať vhodných ľudí, no verím, že sa nám to napokon podarí,“ hovorí Gabriela Andilová, vedúca odboru sociálnych vecí zvolenského magistrátu. Mesto v uplynulých dňoch zverejnilo ponuku na obsadenie ôsmich pracovných miest. Záujemcovia môžu svoje žiadosti adresovať priamo na mestský úrad. Uchádzači, spĺňajúci podmienky, budú začiatkom septembra pozvaní na osobný pohovor.

Požiadavky, ktoré stanovil Úrad vlády SR ako vyhlasovateľ výzvy, nie sú nijako zložité – trvalý pobyt vo Zvolene, bezúhonnosť, zdravotná spôsobilosť. Nie je dokonca potrebné ukončené stredoškolské vzdelanie, dôraz sa kladie na znalosť komunity, v ktorej budú pôsobiť a na to, aby v nej boli rešpektovaní.

Vo Zvolene prvýkrát zaviedli občianske hliadky roku 2018, mali vtedy šiestich členov. S malými prestávkami tak pôsobia v uliciach mesta už viac ako 5 rokov.