Nemec Marko Weiss, ktorý dlhodobo žije vo Zvolene a prostredníctvom svojej nemeckej a slovenskej cestovnej agentúry do nášho regiónu láka turistov zo západu hovorí, že Slovensko má čo ponúknuť a jeho klienti sú spokojní aj s kvalitou služieb. „Na Strednom Slovensku je cítiť príjemnú srdečnosť ľudí. To je veľmi dôležité a často zakryje menšie chybičky,“ dodáva.

Nemecká cestovná kancelária WM Reisen – Wandern & Mee(h)r, sa postupne snaží presadiť Slovensko ako hlavný cieľ cesty svojich klientov. Prostredníctvom slovenskej agentúry Destination Service Slovakia, ktorá je aj členom Oblastnej organizácie cestovného ruchu Stredné Slovensko, sa snaží o lepšiu prezentáciu Slovenska v zahraničí.

destination slovakia service marko weissRozprávali sme sa s majiteľom oboch spomenutých spoločností. Marko Weiss prezrádza viac o zámeroch zriadenia pravidelnej leteckej linky Drážďany-Sliač.

Prečo sa sústreďujete práve na región stredného Slovenska?

Región stredného Slovenska je našou prioritou, pretože má z nášho pohľadu vysoký potenciál na rozvoj cestovného ruchu. Ten spočíva v jedinečnej prírode, množstve kultúrnych a historických pamätihodností a v dobrom portfóliu hotelových a reštauračných služieb. Stredné Slovensko má potenciál stať sa celoročnou destináciou pre všetky cieľové skupiny s veľmi dobrým pomerom cena/kvalita.

Akí sú vaši klienti, koho náš región láka?

Naši hostia sú výlučne aktívni dovolenkári, ktorí prichádzajú kvôli turistike, cykloturistike, lyžovaniu a za výletmi k mnohým pamiatkam. Sú to aj rodiny s deťmi a páry, spravidla vzdelaní a dobre situovaní ľudia. Dĺžka pobytu našich hostí sa odlišuje od dĺžky pobytu hostí iných cestovných kancelárií. Ostávajú minimálne sedem dní, aktívne cestujú po regióne, radi ochutnávajú špeciality slovenskej kuchyne, navštevujú múzeá a kultúrne pamiatky a zakúpia si aj typický slovenský suvenír. Týmto profituje veľa oblastí regiónu.

Ako sa dostávate do ich povedomia?

Aby naši partneri spoznali tento región, organizujeme semináre pre partnerské cestovné kancelárie a oslovujeme aj turistické kluby po celom Nemecku. Príkladom toho je aj naša minulotýždňová prednáška o Slovensku v Mníchove alebo pripravovaná prezentácia Slovenska na Drážďanskom veľtrhu cestovného ruchu v dňoch 31. januára až 2. februára 2014, ktorá bude spojená s natáčaním rozhovoru o Slovensku, ako destinácii cestovného ruchu, pre tamojšiu regionálnu televíziu.

destination slovakiaKtoré konkrétne miesta regiónu ich zaujímajú najviac?

Veľký potenciál vidím pre regióny Tále a Krpáčovo, celý región v okolí Banskej Bystrice, Donovaly, ale aj malé regióny v oblasti Poľany a Banskej Štiavnice.

Sú turisti z Nemecka spokojní s kvalitou služieb poskytovaných zo strany tunajších hotelov a reštaurácií?

Absolútne! Servis je v mnohých oblastiach veľmi dobrý a na Strednom Slovensku je cítiť príjemnú srdečnosť ľudí. To je veľmi dôležité a často zakryje menšie chybičky.

Nedávno bol medializovaný Váš zámer vzniku pravidelnej leteckej linky Drážďany – Sliač. V akom štádiu sa tento projekt nachádza?

Prvé stretnutie so zástupcami letiska Drážďany sa uskutočnilo v roku 2012. Tu sme prezentovali náš zámer vybudovať letecké spojenie s letiskom Sliač. Zástupcovia letiska Drážďany sa postavili pozitívne k tomuto projektu a vyjadrili mu plnú podporu. Ďalším krokom boli stretnutia so zástupcami letiska Sliač, ktorí taktiež vyjadrili podporu nášmu zámeru. Obe letiská nám potvrdili, že podporia toto letecké spojenie veľmi priaznivými podmienkami a nízkymi poplatkami v začiatočnej fáze. Pri hľadaní potenciálnej leteckej spoločnosti sme okruh zúžili na 2 až 3 regionálne zahraničné letecké spoločnosti, s ktorými sme v kontakte. Štart leteckého spojenia je plánovaný na leto 2015. Projekt bude realizovaný len ak nájdeme podporu všetkých zainteresovaných partnerov.

Ako sem vaši klienti prichádzajú v súčasnosti?

letisko-sliačUž minulé leto sme spustili projekt zameraný na pravidelnú prepravu hostí z Nemecka do našich partnerských ubytovacích zariadení na strednom Slovensku. V období od mája do októbra sme prevádzkovali pravidelnú kyvadlovú dopravu. Realizovali sme ju kvôli vysokému záujmu našich hostí o organizovanú jednoduchú a spoľahlivú prepravu do miesta ich pobytu. Túto autobusovú dopravu plánujeme toto leto ešte rozšíriť, zvýši sa počet prepravných miest a frekvencia spojenia. Ak by sa z akýchkoľvek dôvodov letecké spojenie Drážďany – Sliač nezrealizovalo, budeme s istotou naďalej rozširovať kyvadlovú dopravu Drážďany – stredné Slovensko. Ďalším krokom je rozšíriť toto spojenie aj na obdobie mesiacov november – apríl, kde sa chceme zamerať na propagáciu a následný predaj kúpeľných a lyžiarskych pobytov.

Môže byť letecká linka Drážďany – Sliač dlhodobo udržateľná?

Mojím cieľom je poslať každý rok viac turistov na Slovensko. Je jedno, či lietadlom, autobusom alebo individuálnou dopravou. A to platí aj naopak. Pripravujeme tiež produkt pre Slovákov s atraktívnymi cestami vrátane dopravy, ktorí navštívia oblasť Drážďan, Lužické Srbsko (Oberlausitz) a spolkovú krajinu Sasko (Sachsen).