Jemen nepatrí k bežným turistickým destináciám. Pre väčšinu ľudí je to nelákavá a nehostinná púštna krajina. O tom, že to tak nie je, vás presvedčí výstava Františka Okáča, ktorý túto krajinu navštívil aj so svojou manželkou. O svoje fotografie ale aj zaujímavé poznatky o tejto krajine sa rozhodol podeliť s verejnosťou na výstave v Lesníckom a drevárskom múzeu vo Zvolene.

Inšpiráciou pre cestu do tejto exotickej krajiny bola dánska výprava, ktorá sa do týchto končín vybrala v 18. storočí. Na vernisáži, ktorá sa konala vo štvrtok, autor v krátkosti predstavil jednotlivé fotografie a porozprával o ich vzniku. Nachádzajú sa tu aj dvojice fotiek tých istých miest v rôznych ročných obdobiach, ktoré zachytávajú premenu inak suchej krajiny na zelenú oázu. Vzácnosťou sú portréty žien, ktoré sa dajú v tejto krajine, na rozdiel od fotiek mužov či detí, ťažko získať. Hlinené mrakodrapy, orientálne mestá, jedinečná flóra či obrazy z bežného života. Snímky ukazujúce prírodné aj kultúrne bohatstvá tejto krajiny sú doplnené mapkami a popismi krajiny so zaujímavosťami, s ktorými sa autor stretol. Uprostred výstavy sú ukážky typického mužského a ženského odevu, ktoré si autor zo svojich ciest priniesol.

„Cestujeme bez cestovnej agentúry, úplne sami a chceme tú krajinu spoznať. Najprv predchádza istá príprava, študujeme mapy, zháňame kontakty, aby sme vedeli, čo chceme vidieť,“ vysvetľuje Okáč.Zámerne si nevyberajú krajiny, ktoré sú bežnou turistickou destináciou a preto sú informácie menej dostupné. „Zháňame zahraničných sprievodcov, zvlášť francúzskych, teraz už využívame aj internet,“ dodáva.

Svoju púť uskutočnili po stopách dánskej výpravy z 18. storočia, ale nedržali sa len tejto cesty. Asi tretinu výstavy tvorili snímky z dávnej obchodnej trasy s kadidlom. „K dánskej výprave som sa dostal cez jednu cestopisnú knižku, ktorá strhujúco popisovala Jemen. Vtedy som si spomínal, kde všade sme boli prvýkrát. Veľkou mierou to prispelo k tomu, že sme sa tam vrátili,“ popisuje autor.

Ďalej hovorí, že táto krajina je každé ročné obdobie iná: „zámerne sme tam druhýkrát išli v období monzúnov. Vtedy sú v horských oblastiach kvitnúce voňavé stráne a tak sme prišli na to, že Jemen netvorí iba púšť.“

František Okáč pochádza z Čiech. Vyštudoval lesníctvo, no vystriedal viac povolaní. V súčasnosti je na dôchodku. Medzi jeho najväčšie koníčky patrí fotografovanie a cestovanie. Na cestách ho sprevádza aj jeho manželka. Za ciele si vyberajú neobvyklé krajiny. V ich turistickej zbierke nájdete Indiu, Nepál, Barmu, Laos, ale aj Keňu, Tanzániu a mnohé iné. Ako fotograf je členom klubu Pentax Praha. Fotografie zo svojich ciest vystavuje prevažne v Prahe.

Výstava Jemen objektívom Františka Okáča bude prístupná verejnosti až do 12. augusta vo výstavných priestoroch Lesníckeho a drevárskeho múzea vo Zvolene. Výstavu by rád venoval pamiatke odvážnych mužov z dánskej výpravy, ktorí ako prví európski cestovatelia vstúpili na jemenskú pôdu.