Od polovice augusta tohto roku Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) Banská Bystrica zaznamenal v okresoch Banská Bystrica a Brezno už 20 prípadov vírusovej hepatitídy typu A (VHA), ľudovo nazývanej žltačka. Z tohto počtu ochoreli štyri deti vo veku 6 – 14 rokov a 16 dospelých osôb.
„V spomínaných okresoch sme viac rokov mali priaznivú situáciu. Vyskytli sa maximálne jeden až tri prípady ročne, nemali sme ani epidemický výskyt. V auguste zlou hygienickou situáciou v zariadení pre ubytovanie ľudí v núdzi Kotva v Banskej Bystrici vznikla epidémia žltačky. Teraz však zaznamenávame výskyt toto ochorenia roztrúsene hlavne u dospelej populácie a to bez epidemiologickej súvislosti. A to aj u ľudí, ktorí rozhodne nežijú v prostredí s nízkym hygienickým štandardom. Nevieme presne kde sa nakazili, odhadujeme že najpravdepodobnejšie v dopravnom prostriedku alebo zariadení, ktoré navštevuje veľa ľudí“, popisuje aktuálnu situáciu MUDr. Mária Avdičová, vedúca odboru epidemiológie banskobystrického RÚVZ. Dodáva, že typickým obdobím zvýšeného výskytu žltačky je jeseň, kedy sa deti vracajú do škôl a ak je niekto nakazený, intenzívne si vymieňajú vírusy. Výskyt žltačky v súčasnosti zaznamenávajú mnohé okresy hlavne na východnom Slovensku. „V Banskobystrickom kraji máme výskyt tohto ochorenia vo všetkých okresoch, pričom počty chorých pribúdajú. Vysoký výskyt je v okresoch Lučenec, Zvolen, Detva, Rimavská Sobota aj Žiar nad Hronom“, konštatuje MUDr. Avdičová.
Žltačka patrí medzi ochorenia, ktorým hovoríme choroba špinavých rúk. Tento názov vznikol podľa spôsobu prenosu fekálne – orálnou cestou. Vírus sa do vonkajšieho prostredia totiž vylučuje stolicou a do tela sa dostáva ústami (cestou špinavých rúk alebo znečistenej potravy). K znečisteniu rúk môže dôjsť pri dotýkaní sa rôznych predmetov -tyč v autobuse, nákupné vozíky, kľučky na dverách. Potrava môže byť znečistená aj rukami osoby, ktorá stravu pripravovala. Hoci je bez príznakov ochorenia, môže byť v inkubačnom čase a vírus vylučovať stolicou. Pôvodcom infekcie je vírus hepatitídy A , ktorý je veľmi odolný voči vonkajším vplyvom a preto sa dlhodobo v prostredí udržuje. Je odolný aj voči kyslosti žalúdočnej šťavy. Inkubačný čas ochorenia je čas, ktorý uplynie od nakazenia sa po prvé príznaky ochorenia. Je veľmi dlhý – trvá 15 až 50 dní.
Prejavy ochorenia na žltačku
V prvom štádiu sa žltačka môže prejaviť ako chrípkové ochorenie, alebo angína. Začína nešpecifickými príznakmi – objavia sa vyššie teploty, bolesti hlavy, malátnosť, pocit únavy, bolesti celého tela. Ochorenie pozvoľna prechádza do druhého štádia, v ktorom sú v popredí nechutenstvo, bolesti pod pravým rebrovým oblúkom, tráviace ťažkosti, tmavý moč (farba piva), svetlá stolica, žlté sfarbenie očných bielok a pokožky. Je to štádium s príznakmi poškodenia pečene. Tá si prestáva plniť svoju úlohu, opúcha tlačí na svoj obal bohato zásobený nervovými ukončeniami a preto je bolestivá. V tomto štádiu vylučuje chorý do stolice veľké množstvo vírusov a je vysoko infekčný. „Ak niektoré z týchto príznakov zistíme, navštívime praktického lekára, ktorý urobí klinické vyšetrenie. Ak vysloví podozrenie na toto ochorenie, pacienta odošle na ďalšie vyšetrenie na infekčné oddelenie, kde urobia laboratórne testy, ktoré žltačku potvrdia alebo vyvrátia. Pečeň totiž postihujú aj iné ochorenia- napr. z užívanie liekov, či nadmerné užívanie alkoholu“, odporúča postup pri podozrení na žltačku MUDr. Avdičová.
Aké sú možnosti ochrany pred vznikom ochorenia?
Prvým veľmi dôležitým krokom je dodržiavanie zásad osobnej hygieny v ktorej dominuje umývanie rúk a dodržiavanie hygienických zásad pri príprave a manipulácii s potravinami a pitnou vodou. Účinnou formou ochrany je očkovanie. Vytvorenie ochrannej hladiny protilátok trvá 15 dní. Očkovanie je plne hradené z verejného zdravotného poistenia len prípade, že osoba bola v kontakte s chorým, alebo podozrivým z ochorenia na VHA. Ak riziko infikovania sa na pracovisku určí pracovná zdravotná služba, očkovanie uhrádza zamestnávateľ. Ostatné osoby, ak sa chcú proti VHA zaočkovať, si musia očkovaciu látku zaplatiť.