Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky v utorok rozhodli, že návrh novely Zákona o obecnom zriadení, ktorý plénu predložila poslankyňa Viera Dubačová s podporou svojich kolegov Ota Žarnaya a Jána Budaja (OĽANO-NOVA), neposunú do druhého čítania. Stalo sa tak napriek podpore časti koaličných poslancov.
Za návrh, ktorý mal za cieľ povinné verejné zasadnutia mestských rád a komisií zastupiteľstiev, hlasovalo v utorok 68 zo 141 prítomných poslancov. Väčšina koaličných poslancov sa zdržala hlasovania.
Rozprava k novele priniesla v pléne NRSR minulý týždeň širokú diskusiu. Samotní koaliční poslanci ocenili snahu predkladateľov komunikovať o predloženom návrhu a rokovať o jeho ďalšom rozšírení. Aj keď časť poslancov zapojených do diskusie spochybnila funkčnosť systému, ktorý napríklad v Banskej Bystrici už od roku 2010 účinne pomáha skvalitňovať materiály predkladané zastupiteľstvu a prispieva verejnej kontrole, väčšina vystupujúcich novelu podporila. Podporovali tiež myšlienku rozšírenia predloženej zmeny zákona aj o zavedenie povinne verejných zasadnutí výborov mestských častí, zverejňovania materiálov predkladaných na zasadnutia spomenutých orgánov či následné rozšírenie aj na komisie zastupiteľstiev vyšších územných celkov.
Zľava poslanec MsZ Sliač Jozef Bakša a predkladatelia novely Viera Dubačová a Oto Žarnay (OĽANO-NOVA).
„Túto právnu formu sme predkladali kvôli právnej čistote a jednoduchosti v minimalistickej verzii. Všetky doplňujúce návrhy, ktoré počas rozpravy zazneli som však bola ochotná podporiť,“ približuje Viera Dubačová, ktorá je tretie volebné obdobie aj poslankyňou Mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici.
S cieľom dosiahnutia čo najširšieho politického konsenzu naprieč politickým spektrom minulý týždeň predkladatelia návrhu novely požiadali o odloženie hlasovania o niekoľko dní. Proti návrhu sa však listom postavil Michal Sýkora, predseda Združenia miest a obcí Slovenska. Prekážalo mu, že navrhovatelia nekonzultovali návrh so ZMOSom, a že v prípade schválenia by u veľkej väčšiny obcí vznikol problém s adekvátnym priestorovým zabezpečením zákonnej povinnosti.
„Teší ma postoj politikov s otvorenou mysľou, medzi ktorými sa našli aj tí koaliční. Výhrady predsedu ZMOS vnímam ako bezpredmetné. Som formovaná šesťročnou skúsenosťou fungovania tohto opatrenia v Banskej Bystrici, kde nikdy problémy, ktoré odporcovia vykresľovali, nenastali. Extrémne prípady sa dajú v 21. storočí riešiť. Rada by som sa v budúcnosti stretla so zástupcami ZMOSu a ďalej rokovala s poslancami vládnej koalície, tak aby sme snahu o otvorenejšie samosprávy dotiahli do úspešného cieľa,“ dodáva poslankyňa.