Ak by sme mali vybrať elektrospotrebič, pri ktorom ľudia najviac „frflú“ na jeho spoľahlivosť, vážnym kandidátom na víťazstvo by boli práčky. Tie sa stali akýmsi symbolom nespoľahlivosti moderných spotrebičov.

Ak chcete dlhú výdrž, nemôžete kupovať najlacnejšie modely

Predstavy sú to však vo veľkej miere skreselné. Spôsobené sú hlavne tým, že ľudia často nevenujú výberu kvalitnej práčky dostatočnú pozornosť a jednoducho vyberú niektorú z najlacnejších, ktoré v porovnaní s práčkami z minulosti stoja bagateľ.

A tak sa niet čomu diviť, že predstavy o tom, koľko rokov by mala vydržať takáto práčka bez poruchy, sa líšia od reality. Pravdou však je, že ak si v súčasnosti kúpite kvalitnejšiu práčku, v spoľahlivosti bude hravo konkurovať tej, ktorú ste používali dlhé roky až doteraz.

A ak už náhodou nastane nejaká porucha, rozhodne nevoľte najjednoduchšie riešenie a nebežte hneď kupovať práčku novú. Možno stačí vymeniť napríklad ložisko do práčky a tá bude fungovať ďalej ďalšie roky.

Keď práčka nevypúšťa vodu, príčiny môžu byť takéto

Častou poruchou práčok je, že nevypúšťajú vodu. To môže mať viacero príčin, ktoré sa dajú odstrániť. Prvou je upchatý odtokový filter práčky. V prvom rade ho teda skontrolujte a ak je znečistený, vyčistite ho.

Problém môže byť aj zaseknuté čerpadlo do práčky Electrolux. Obzvlášť ak práčka nevypúšťa vodu hneď na začiatku programu, čiže z prvého plákania, vtedy je veľká šanca, že to bude práve čerpadlom. Môže byť zanesené vlasmi, niťami, či drobnými predmetmi. Skontrolujte preto, či je komora čerpadla prázdna a či sa čerpadlo môže voľne pretáčať (mierny odpor je v poriadku).

Niektoré modernejšie práčky môžu mať filter aj čerpadlo neprístupné, sú takzvané samočistiace. Je tu však ešte jeden pôvodca problémov s nevypúšťaním vody, upchatá hadica. Ak zistíte, že je naozaj upchatá, spolu s ňou vyčistite aj práčkový sifón a odpad v stene.