Zvolenská pôrodnica dlhodobo potvrdzuje nielen svoju dôležitosť v regióne, ale aj neustále sa zvyšujúcu úroveň poskytovaných služieb. Lekári, sestry a pôrodné asistentky sa pravidelne zúčastňujú vzdelávacích kurzov a školení, aby rodiacim ženám dokázali poskytnúť čo najlepšiu podporu počas príchodu ich bábätka.
Nemocnica AGEL Zvolen organizuje aj kurzy psychofyzickej prípravy na pôrod pre tehotné ženy a ich partnerov. Na to, ako tieto kurzy prebiehajú, odpovedá organizátorka kurzov a pôrodná asistentka Bc. Svetlana Suchá.
Ako dlho sa už venujete predpôrodnej príprave?
Už od štúdia na vysokej škole som vedela, že by som sa popri práci chcela venovať aj príprave rodičiek na pôrod, pretože to považujem za veľmi dôležité a potrebné.
Je vo Zvolene cítiť záujem mamičiek a ich partnerov využiť možnosť zúčastniť sa tejto prípravy?
Od spustenia projektu psychofyzickej prípravy na pôrod zaznamenávame veľký záujem zo strany budúcich mamičiek a veľmi nás teší aj záujem budúcich oteckov. Drvivá väčšina žien totiž absolvuje prípravu na pôrod spolu so svojím partnerom.
Z čoho pozostáva takáto príprava – je rozdelená na viacero častí?
Sedenia psychofyzickej prípravy na pôrod sú rozdelené na tri časti – tematicky sa rozoberajú témy tehotenstva, pôrodu a šestonedelia.
Čo sa naučia budúce mamičky počas prvého sedenia na tému tehotenstvo?
Preberáme bežné starosti, ale aj radosti tehotných. Väčšinou toto sedenie vediem formou živej diskusie v malej skupinke. Budúcim mamičkám to umožňuje navzájom zdieľať svoje skúsenosti, vedomosti, ťažkosti, ale aj prípadné obavy z pôrodu. Formou moderovaného rozhovoru následne preberáme aj fyziologické zmeny v tehotenstve, čo sa považuje za „normálne“ a kedy, naopak, vyhľadať lekársku pomoc. V prípade, že ide o fyziologické tehotenstvo, viem odporučiť aj vhodné cviky počas tehotenstva, no stretávam sa často s tým, že tehotné už navštevujú napr. tehotenskú jogu a podobne.
Druhou témou je pôrod – čo objasňujete mamičkám počas tejto časti kurzu?
O túto tému má záujem najviac žien. Prejdeme si teoretickú, ale aj praktickú prípravu. Kedy vyraziť do pôrodnice, čo si so sebou vziať, priebeh jednotlivých pôrodných dôb, farmakologické a nefarmakologické tíšenie bolesti, bonding, dýchanie počas pôrodu, úľavové polohy či prácu so šatkou. Riešime aj prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode, čo to obnáša, na čo sa treba pripraviť, akými spôsobmi pomôcť žene počas pôrodu a tak ďalej.
Ako pristupujú mamičky k tretej téme kurzov – šestonedeliu?
Treťou témou je šestonedelie, dojčenie a starostlivosť o novorodenca, kde ženy dostávajú základné informácie, ako sa starať o popôrodné poranenie, hygiena a životospráva počas šestonedelia, zmeny počas šestonedelia. Musím podotknúť, že tejto téme sa zo všetkých venujem najradšej, pretože je veľmi obsiahla a väčšinou sa príprava ženy týka hlavne pôrodu, no veľa žien naozaj netuší, čo príde po ňom. Čo sa týka dojčenia, preberáme základné informácie o tvorbe materského mlieka, starostlivosť o prsníky, príznaky zápalu prsníka, polohy pri kojení, ako zabezpečiť správne prisatie bábätka, pomôcky pri dokrmovaní a podobne. Pri starostlivosti o novorodenca sa rozprávame o hygiene, ošetrení pupočného pahýľa, režime novorodenca.
Majú záujem zúčastniť sa psychofyzickej prípravy aj partneri? Je príprava pre partnerov iná alebo len jednoducho prídu s mamičkou?
Účasť partnerov je vítaná. Záujem o prítomnosť partnera na predpôrodných kurzoch je celkom veľký. Preberáme, kedy vyraziť do pôrodnice, čo od pôrodu môžu čakať, ako rodičkám pomôcť, aké sú možnosti návštev. Ide o veľmi krásny, ale aj zároveň náročný okamih, preto je, samozrejme, dôležité prebrať tému prítomnosti pri pôrode aj v súkromí, nie každý muž sa na to reálne cíti a nie je hanbou, keď sa rozhodne v určitej fáze pôrodu aj odísť, je tam veľmi dôležité vzájomné porozumenie. Z vlastnej skúsenosti ale môžem povedať, že mne prítomnosť partnera veľmi pomohla, či už po psychickej alebo fyzickej stránke. V našej pôrodnici je možnosť prítomnosti otca/sprevádzajúcej osoby od prvej doby pôrodnej až po preklad rodičky na oddelenie šestonedelia, toto je tiež veľmi častou otázkou od tehotných na sedeniach.
Okrem Zvolena majú budúce matky možnosť absolvovať psychofyzickú prípravu na pôrod aj v Detve – je o ňu záujem? Vedia budúce mamičky o tejto možnosti?
Príprava vo väčšej miere prebieha hlavne na poliklinike vo Zvolene, ale samozrejme je záujem o prípravu aj na gynekologickej ambulancii v Detve. Čo sa týka termínov prípravy v Detve – prebiehajú v utorky a stredy.
Podlieha aj psychofyzická príprava na pôrod rôznym trendom? Ktoré novinky sa u nás udomácnili?
Ženy majú väčší záujem o prirodzený priebeh pôrodu, pokiaľ ide všetko ako má, radi by sa vyhli zásahom. Samozrejme, do popredia sa dostávajú hlavne nefarmakologické metódy tíšenia bolesti počas pôrodu – aromaterapia, bylinná náparka, zavinovanie bruška so šatkou, rebozo masáže, úľavové polohy počas pôrodu. Časté témy, ktoré preberáme, je aj podanie epidurálnej analgézie, epiziotómií, využitie iných pôrodných polôh a hlavne aj bonding. Čo sa týka bondingu, v posledných rokoch sa dostáva do popredia aj na Slovensku. Vďaka bondingu sa bábätko cíti na tele matky bezpečne a uvoľnene, u matky sa vyplavujú hormóny šťastia (endorfíny), ale aj oxytocín, ktorý je nevyhnutný pre spustenie laktácie. Prehlbuje sa aj emočné puto. Bábätko má zároveň možnosť samoprisatia, ktoré tvorbu materského mlieka taktiež podporuje a má vplyv na to, ako bude prebiehať dojčenie v nasledujúcich mesiacoch.
Stretávate sa aj pri psychofyzickej príprave na pôrod s fenoménom „Dr. Google“? Aké mýty majú mamičky vžité a vy ich musíte vyvracať? Za čo, naopak, internetu vďačíte?
Myslím, že teraz je viac v popredí Facebook a iné webové stránky, ktoré môžu budúce mamičky zbytočne desiť alebo prekvapiť. Samozrejme, veľkú úlohu zohráva aj blízke okolie tehotnej, rodina a podobne, kde si medzi sebou zdieľajú pôrodné príbehy z pred vyše dvadsiatich rokov. Snažím sa vždy vysvetliť, že každá žena je individuálna bytosť a to, že jej kamarátka či známa mala ťažký alebo traumatizujúci pôrod, neznamená, že to bude aj jej prípad. Dôležité je, samozrejme, sa pripraviť na pôrod aj po psychickej stránke, pozitívne myslieť.
V prípade, že máte záujem absolvovať kurz psychofyzickej prípravy na pôrod v Nemocnici AGEL Zvolen alebo máte otázku ohľadom tehotenstva, pôrodu či šestonedelia, stačí napísať na pripravanaporod@nzv.agel.sk.