PR článok | 17.2.2014

Poradňa v Sliači: Ako riešiť spor so susedom či kolegom?

Rovnako ako všade inde aj na Sliači riešia ľudia bežne problémy týkajúce sa vzťahov medzi sebou. Problém staršieho pána zo Sliača, ktorý si nevie rady s konfliktným susedom, možno naoko nesúvisí so situáciou jeho spoluobčana, ktorý ma problém so svojim kolegom. Oba prípady však majú jedno spoločné. Ide o nezhody z osobami z ich blízkeho okolia, ktoré im strpčujú každodenný život. Čo v takomto prípade pomáha?

Často krát ide či už priamo alebo nepriamo o útoky na našu osobu. Vtedy nami lomcujú aj emócie. Ak si chceme zachovať chladnú hlavu, najčastejšie sa snažíme pochopiť konanie protistrany. Kladieme si otázky: Prečo je taký? Prečo mi to robí? Čo tým sleduje? A snažíme sa nájsť na to odpoveď v nádeji, že nám to pomôže vyriešiť problém. Verte mi, že akokoľvek budete hľadať príčinu, nikdy nenájdete stopercentnú odpoveď. Do hlavy nikoho nevidíte. Tak ako nikto nevidí do vašej. Najúčinnejšie bude ak začnete od seba. Zamyslite sa nad spôsobom ako môžete k veci pristupovať. Najprv by ste si mali dať odpoveď nakoľko je tento problém pre vás závažný a do akej miery sa chcete ním zaoberať. Postavte ho na stupnicu medzi vašich prvých desať priorít. Patrí medzi prvé tri, alebo je niekde na šiestom, či desiatom mieste? Tu zistíte, ako dôležité je riešiť tento konflikt. Možno je pre vás skutočne veľkou záťažou, alebo na druhej strane ide len o nárazové spory, ktoré v danej chvíli prežívate veľmi intenzívne, no bežne tomu nevenujete pozornosť. Podľa toho sa k tomu postavte a venujte tomu adekvátne úsilie. Skúste sa zamyslieť aké kroky by ste mohli podniknúť. Chcete dať najavo, že takéto správanie, príp. útoky na vašu osobu sú už za hranicou vašej tolerancie? Premyslite si kroky a urobte to.

jana lajosovaAkékoľvek riešenie, ktoré vás napadne a ktoré u vás vyvoláva pocit, že môže veci pomôcť je správne. Dbajte len na to, že musíte zvládať svoje emócie a hľadať riešenia, ktoré situáciu smerujú k pozitívnej zmene. Skúste sa na to pozrieť z odstupu a zamerajte sa na vlastné riešenia. Lebo ako povedal Albert Einstein: „Žiaden problém nemožno riešiť na tej úrovni poznania, ktorá ho vytvorila.“

Jana Lajošová, profesionálny kouč, Sliač,
janka.lajosova076@gmail.com,
tel.: 0949 274 322,
– bezplatne.