Už po siedmy raz sa v termíne od 16. – 22. mája uskutoční celoslovenská finančná zbierka pod záštitou organizácie UNICEF Slovensko, známa ako Týždeň modrého gombíka.

Finančná zbierka, ktorej úlohou je pomôcť trpiacim a chorým deťom v rozvojových krajinách má napomáhať k budovaniu škôl, v boji proti chudobe a zasadzovaniu sa o kvalitnejší život detí. Vo vojnami zmietaných krajinách sa tento rok zamerala na vzdelanie detí v Južnom Sudáne. Ako sa píše na oficiálnej stránke UNICEF Slovensko, aj deti v Sudáne majú svoje práva. „Pre deti, ktoré zažili vojnu, hlad a núdzu predstavuje základné vzdelanie šancu poraziť chudobu a prežiť kvalitnejší život. Naučia sa nielen čítať, písať, počítať, ale aj základné zručnosti pre život: napríklad zásady zručnosti a starostlivosti o zdravie ako očkovanie či dojčenie, dozvedia sa o nástrahách nášľapných mín aj HIV/AIDS a o tom, ako sa im vyhnúť.“

Južný Sudán je autonómnou oblasťou Sudánskej republiky. Aj napriek tomu, že sa moslimská časť severu a umiernená časť juhu Sudánu vyvíjali samostatne, patrili pod hlavičku jedného štátu. Dve občianske vojny, 2 milióny mŕtvych a množstvo utečencov, mali za následok úplné zruinovanie krajiny. Nestabilná politická vláda nedokázala nastoliť poriadok v krajine a ani zabezpečiť dodržiavanie základných práv detí. V januári 2011 sa v Južnom Sudáne konalo referendum, na základe ktorého sa až 98,83% občanov vyslovilo za oddelenie od moslimského severu, čím by 9. júl 2011 mal byť dňom, kedy sa obe krajiny definitívne rozdelia a pre ľudí v Južnom Sudáne, snáď nastanú lepšie časy.

Organizácie finančnej zbierky v meste Zvolen sa po prvýkrát ujalo Centrum voľného času Domino. Viac o priebehu akcie nám porozprávala koordinátorka projektu pre mesto Zvolen Emília Vongrejová. „Tento týždeň je venovaný aj aktivitám verejných centier voľného času na Slovensku. O spoluprácu pri  zbierke sme oslovili základné a stredné školy v meste aj mladých ľudí, ktorí navštevujú naše centrum. V meste budú chodiť dobrovoľníci – študenti v dňoch 17.,18.,19.5. 2011 v čase od 10.00 do 17.00 hod. v bielych tričkách so znakom UNICEF s pokladničkou a taštičkou.  Pri príspevku nad 1 euro venujú gombík, do 1 eura venujú nálepku.“

Už čoskoro sa nielen ulice Zvolena, ale celého Slovenska zaplnia dobrovoľníkmi zo škôl, centier voľného času, mládežníckych parlamentov či klubov mladých dobrovoľníkov, aby nám dali možnosť byť súčasťou tejto akcie a pomôcť deťom, ktoré našu pomoc potrebujú. Prispieť môžeme aj pomocou SMS zbierky zaslaním prázdnej SMS na číslo 884 v hodnote 1 euro v sieti všetkých mobilných operátorov počas mesiacov máj a jún, alebo zaslaním dobrovoľného príspevku na číslo účtu zbierky 2629726297/1100 s variabilným symbolom 0311, kedykoľvek počas roka.