ZVonline (E. Lalkovičová), foto: il. | 1.4.2011

1. apríl: Položili základy obchodného centra mimozemšťania?

Skutočne kuriózny nález prekvapil v pondelok ráno robotníkov pripravujúcich stavbu nového nákupného centra vo Zvolene. Ako je známe, zvolenská Europa by mala stáť na mieste niekdajších stredovekých obydlí. Archeológ však potvrdil, že novonájdené pozostatky rozhodne stredoveké nie sú: „Presný vek ani funkciu nálezu nedokážeme určiť. S veľkou pravdepodobnosťou by sa mohlo jednať o zbytky neznámej civilizácie, no rozhodne nie tej našej.“

Na prvý pohľad nešlo o nič zvláštne. Robotník pracujúci na základoch stavby náhodne vykopal neznámy podlhovastý predmet z kovu: „Najskôr som myslel, že je to nejaký kus potrubia alebo čosi také, možno odpad. Zdvihol som to a ukázalo sa, že nie je dutý, pripomína skôr činku a navyše je poriadne ťažký.“ Kým ho stihol ukázať kolegom, kus kovu sa rozsvietil a ozval sa niečí hlas.

„Bolo to podobné šumu z rádia, akurát som nerozumel ani slovo. Nepripomínalo to žiadnu normálnu reč,“ prízvukuje spolupracovník nálezcu, Peter K.

Predmet stavbárov natoľko zaujal, že privolali políciu a tá ho následne odovzdala Krajskému pamiatkovému úradu.

„Nikdy sme nič podobné nevideli. Nie je možné odhadnúť ani len približne vek nájdeného predmetu, ani určiť na čo slúžil. Je vyrobený z materiálu pripomínajúceho oceľ, no nedokážeme ho kvalifikovať. Predmet bude predaný na laboratórne skúmanie,“ hovorí jeden z pracovníkov úradu.

Údajne sa objavili názory, že by mohlo ísť dokonca o predmet mimozemského pôvodu. Nie je totiž zďaleka jediný svojho druhu. Na území strednej Európy sa podobných objavilo už niekoľko. Takmer rovnaký prípad zaznamenali pred dvoma rokmi v susednom Česku, pri stavbe hypermarketu. Otázne je, či sa vôbec niekedy verejnosť dozvie, kto a prečo tu tieto predmety zanechal. Ide o nejaký odkaz, ktorý ale stále nedokážeme rozlúštiť?

Je pravdepodobné, že pre škandalózny nález bude stavba Europy opäť pozastavená. Opakuje sa tak situácia cca z pred roka, keď došlo k porušeniu časti archeologických nálezov. Jednalo sa o zvyšky obydlí zo 14. až 17. storočia. V dôsledku nových správ však stredoveké a novoveké pozostatky akosi strácajú svoj lesk.

Táto správa je vraj reálna. Iba, že by nebola. Veď viete, keď pozriete do kalendára…