DSC_0424
Napriek množstvu medializovaných prípadov sú dôchodcovia stále dôverčiví. (foto: ilu. ZVonline.sk)

Vyšetrovateľ vo Zvolene začal trestné stíhanie vo veci prečinu podvodu. Doposiaľ neznámy páchateľ obral dôchodkyňu o tisícky eur.

V nedeľu (29.11.) o 14.00 hodine páchateľ zatelefonoval na pevnú linku do miesta bydliska 87-ročnej dôchodkyne zo Zvolena. Vydával sa za jej vnuka „Ďurka“ a žiadal od nej požičať peniaze na zaplatenie zálohy na kúpu auta. Sľúbil jej, že jej peniaze vráti ešte v ten istý deň.

Dôchodkyňa s tým súhlasila a okolo 15.30 hodine, páchateľ prišiel k dverám rodinného domu poškodenej, pričom jej povedal, že po peniaze ho poslal jej vnuk a od poškodenej si prevzal 3-tisíc eur. Oklamanú dôchodkyňu už nikto viac nekontaktoval a peniaze jej nevrátil.

Polícia v Banskobystrickom kraji v tomto roku eviduje už 31 takýchto prípadov. V 26 prípadoch sa páchatelia vydávali za vnukov, synovcov alebo iných rodinných príslušníkov poškodených dôchodcov a potrebovali požičať peniaze, prevažne na kúpu auta. V 2 prípadoch sa páchatelia vydávali za pracovníkov sociálky, v ďalších 2 prípadoch potrebovali peniaze na operáciu v súvislosti s dopravnou nehodou a v 1 prípade sa vydávali za falošných policajtov. Najviac prípadov evidujeme v okrese Zvolen (13), Lučenec (7) a Banská Bystrica (6). Suma o ktorú páchatelia pripravili dôchodcov už presiahla 60-tisíc eur.

„Apelujeme na príbuzných všetkých seniorov, aby im dohovorili a vysvetlili ako majú postupovať keď majú telefonát ohľadom požičania peňazí. Seniorom radíme, aby v prípade, že niekto s príbuzných potrebuje požičať peniaze, prišiel si ich prevziať osobne a najdôležitejšie je, aby peniaze nikdy nadali cudzej osobe,“ dodáva hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici Mária Faltániová.