Od štvrtku 18. júla do nedele 21. júla sa môžete tešiť na 5. ročník Zvolenského cestovateľského festivalu. Tento rok sa festival uskutoční v Parku Ľudovíta Štúra. Vstup je voľný, pričom začiatok je každý deň o 17.00 hod, a hlavné prednášky odštartujú vždy o 20.00 hod. Nenechajte si ujsť 4 dni plné zážitkov, príbehov a dojmov z ciest do najrôznejších kútov sveta.

Hlavný program festivalu

JAN HVÍZDAL- Zamrznuté svety (štvrtok 18. júla)

Jan Hvízdal je cestovateľ, dog musher, sprievodca v divočine a profesionálny expedičný fotograf, ktorý strávil posledných 13 rokov cestovaním okolo sveta a hľadaním zmyslu života. Ten našiel po boku tridsiatich ťažných psov v zasnežených pláňach Arktídy. Na súostroví Špicbergy žil viac ako 5 rokov a sú stále preňho najväčšou inšpiráciou. Príďte sa pozrieť na úžasné fotografie a videá zo zamrznutej divočiny, ktorá učí človeka, aký malý v skutočnosti je. Polárna žiara, blízke stretnutia s ľadovými medveďmi a úžasné ťažné psy – to sú „Zmrzlé světy“ Jana Hvízdala.

TRAVELISTAN (Peter Hliničan) – Burning man (piatok 19. júla)

Čo to vlastne je? Na Burning man sa každý rok stretnú desaťtisíce nadšencov uprostred púšte v Nevade, aby spoločne na 8 dní vytvorili dočasné mesto Black Rock City. Na konci týchto dní prichádza ceremónia, pri ktorej je spálená obrovská drevená socha „človeka“ a nasledujúci deň spomienkový chrám. Čo však na tomto „survival evente“ prebieha počas tých 8 dní? Je pravda, že tu funguje dom orgií? To sa dozviete už v piatok 19. júla od Peťa z Travelistanu.

GUSTÁV STIBRÁNYI- Nikdy nie je neskoro (sobota 20. júla)

Gusto Stibrányi je vo svete známy ako jaskyniar a technik. Ako 71 ročný sa vybral splniť si svoj starý sen – na elektrobicykli prejazdil celý americký kontinent. Na ceste strávil 285 dní, z ktorých jazdil až 223. Ubehol 25 760 km s prevýšením 230 857 metrov. Na dobrodružnej ceste musel zvládnuť mrazy, 45 °C horúčavy, 3 mesiace trvajúce dažde aj veľmi silné patagónske protivetry. Jazdil tesne medzi medveďmi, losmi a bizónmi. Bál sa malárie, horúčky dengue a ďalších zdravotných ohrození, ale napokon sa všetko dobre skončilo. Gusto sa po návrate domov opäť trošku inak pozerá na svet, ako sám hovorí: S omnoho väčšou pokorou, ale možno aj s viacerými otáznikmi, ako a kade ďalej. Príďte si jeho inšpiratívny príbeh vypočuť naživo a presvedčiť sa, že naozaj „nikdy nie je neskoro“.

LUKÁŠ ONDERČANIN A TINA PAHOLÍK HAMÁROVÁ – Pakistan so Všesvet podcastom (nedeľa 21. júla)

Ako prejsť cez ľadovcovú morénu pod osemtisícovkou Nanga Parbat, ako chutí burger z jaka alebo ako sa obliecť, ak sa ocitnete na severe krajiny počas náboženského sviatku? Sever Pakistanu sa môže zdať ako netradičná dovolenková destinácia, no napokon vás čakajú milí ľudia, autentické jedlo, marhuľové háje aj naozaj exponované výhľady z veľkých výšok. Na najvyššiu autom prechodnú hranicu aj na cestu smrti, do uhladeného Islamabádu, divokého Rawalpindi či na motorkárske dobrodružstvo naprieč Karakoram Highway vás v prezentácii zoberú moderátori Všesvet podcastu Lukáš Onderčanin a Tina Paholík Hamárová.

SPRIEVODNÝ PROGRAM FESTIVALU

 • gastrozóna
 • oddychová zóna s tuli vakmi
 • hudobný program
 • swap
 • park-mark
 • tvorivé dielne pre deti aj dospelých
 • upcyklácia
 • yoga s Anjali yoga štúdio
 • slackline
 • cvičenie s Bellforce
 • prednášky s enviromentálnou a cestovateľskou tematikou (JRK – Za menej odpadu, Očami prírody)