V stredu, 22. mája si pripomenieme 600. výročie darovania Zvolenského zámku vplyvnej stredovekej kráľovnej Barbore Celjskej (*1392 – †1451). Ako súčasť rozsiahleho súboru venných majetkov v Zvolenskej župe jej ho daroval uhorský kráľ a Barborin manžel Žigmund Luxemburský (*1368 – †1437). Donácia, ktorou kráľovná pred 600 rokmi získala Zvolen a Zvolenský zámok, bude témou záverečnej prednášky cyklu Zvolen kráľovnej Barbory.

Návštevníci sa dozvedia, ako často na zámok chodievala, čo bolo dôvodom jej návštev, aké listiny tu vydala a či prichádzala aj s manželom. Rozprávanie tiež priblíži posledné roky jej života v Uhorskom kráľovstve, ktoré trávila práve na zvolenských venných majetkoch. Prednáškou bude opäť sprevádzať Daniela Dvořáková, vedecká pracovníčka Historického ústavu SAV v Bratislave, populárna odborníčka na neskorostredoveké dejiny Uhorska a autorka známych kníh Rytier a jeho kráľ (2003) či Čierna kráľovná (2013). Tešiť sa môžete aj na jej autogramiádu spojenú s predajom kníh vydavateľstva RAK.

Popri hovorenom slove zažijete aj jedinečné stretnutie s hudobnou tvorbou obdobia gotiky a renesancie v podaní súboru CORNAMUSICA, ktorého repertoár čerpá aj z dobových materiálov a tanečných zbierok. Zoskupenie interpretuje stredovekú hudbu na replikách historických nástrojov. Vypočujete si dychové nástroje ako šalmaj, dulcián, cornamusa, krummhorn, rauschpfeife, trombón alebo gemshorn v sprievode lutny, gitary a spinetu.