Na Silvestra, len pár hodín pred rozpadom Československa, sa rodina Varchalovcov stretáva v Banskej Bystrici pred kostolom, aby jej členovia spoločne pokrstili najnovší prírastok do rodiny, malú Zuzku, dcéru Petra a Heleny. Peter však krst zmešká, pretože sa mu do rúk dostal spis jeho otca Daniela, z ktorého sa dozvedá, že otec bol vedený ako agent ŠtB. Keď Peter konečne dorazí domov, okamžite konfrontuje otca Daniela so svojím objavom. Danielovo srdce to nezvládne a dostane infarkt.

Život mu zachráni rýchly zásah rodinného priateľa a zvyšku rodiny. Daniela odvážajú do nemocnice. Po tom, ako Peter prezradí dôvod otcovho kolapsu, začnú sa vyplavovať ďalšie a ďalšie varchalovské tajomstvá a hádka o otcovi a jeho motívoch naberá na obrátkach. Keď spoločne listujú spisom, rodina sa s každou ďalšou stránkou otriasa v základoch.

Hrajú: Eva Holubová, Bolek Polívka, Anna Šišková, Vladimír Hajdu, Jana Kovalčíková, Jan Budař, Judit Pecháček, Daniel Fischer, Dávid Hartl, Juraj Loj, Éva Bandor, Anna Jakab Rakovská, Marek Geišberg, Michal Ďuriš, Daniela Gudabová, Gregor Hološka, Sväťo Malachovský, Milan Vojtela

Žáner: rodinná komediálna dráma, 100 minút, Slovensko, Kanada 2023

Vstupné sú štyri eurá. V prípade nepriaznivého počasia sa premietanie uskutoční v sliačskom Dome kultúry Hron.