PR článok | 12.2.2014

Podnikanie – strata istoty alebo priestor pre sebarealizáciu?

Som rada, že som v Sliači mohla pomôcť jednej mamičke. Za pár mesiacov jej končí materská. Tak ako drvivá žien v našej spoločnosti, aj ona potrebuje mať jasno ako naštartovať svoj život po troch rokoch strávených na materskej. V porovnaní s niektorými ženami nevníma svoju situáciu až tak zle, pretože sa môže vrátiť na svoje pôvodné pracovné miesto. Avšak  s odstupom času nadobudla pocit, že tam už nie je priestor pre jej ďalší rozvoj. Chce vyskúšať svoj „vlastný biznis“, no má pocit, že jej chýba odhodlanie.

Stretli sme sa na káve. Začali sme typicky „babskými rečami“ o varení, deťoch, o problémoch s umiestnením dieťaťa do škôlky, o tom aké to majú matky s malými deťmi v práci náročné. Keď sa rozrozprávala o svojom pláne, doslova ma prekvapila. Predostrela mi podrobne svoj plán a videla som, že skutočne vie čo chce. V čom však tkvel jej problém? Vždy keď už našla v sebe odhodlanie urobiť rozhodnutie a vydať sa touto cestou, zmocnila sa jej obava. Predsa len pôvodná práca je pre ňu niečo čo už mala možnosť vyskúšať, niečo čo už pozná, vie čo môže od toho očakávať. Najväčším prínosom v týchto neistých časoch je určite stály a istý príjem. Na druhej strane je to však obmedzený priestor pre jej sebarealizáciu, povinnosti voči zamestnávateľovi a iné nevýhody zamestnanca. Má pocit, že je ako na hojdačke. Raz preváži jedno, potom zasa druhé. Ako sa dostať do rovnováhy tak, že už bude vedieť presne na ktorú stranu sa nakloniť?

jana lajosovaPoložila som jej pár otázok. Nakoniec to bolo len o bariére, ktorú stavala obava a strach učiniť vážne rozhodnutie. Skúsili sme pohľadať situáciu v jej živote, kedy takéto rozhodnutie dokázala prijať, hoci bolo riskantnejšie ale núkalo sa prínosnejšie riešenie. Pripomenula si pocity, ktoré sa jej s tým spájali – napríklad ako sa cítila, keď prijímala vtedajšie rozhodnutie, alebo aký mala pocit keď naplnila svoj cieľ. Netrvalo to možno ani 20 minút a táto mamička bola rozhodnutá. Odchádzala plná odhodlania s veľkým predsavzatím. Držme jej palce.

Jana Lajošová, profesionálny kouč, Sliač,
janka.lajosova076@gmail.com,
tel.: 0949 274 322.