ZVonline.sk (Filip Roháček, foto: Branislav Račko) | 23.1.2014

Podľa Kotlebu sa peniaze kraja strácajú na cestách

Regionálna správa ciest, ale aj dopravné spoločnosti zabezpečujúce medzimestskú hromadnú dopravu. To je aktuálne hlavný objekt záujmu novozvoleného predsedu kraja, ktorý tu vidí najväčšie rezervy v hospodárení banskobystrického VÚC.

Marian Kotleba, tlacova konferencia BBSK, 23.1.2014„Za prvých dvadsať dní sme identifikovali dva najväčšie problémy. Je to autobusová doprava a regionálna správa ciest,“ povedal na štvrtkovej tlačovej konferencii predseda BBSK Marian Kotleba. Tieto oblasti chce aktívne riešiť s ohľadom na 40-miliónovú zadĺženosť kraja, pre ktorú sú aktuálne prehodnocované aj investičné projekty. „Druhý deň po nástupe do úradu mi prišiel list, kde nám predstavitelia jedného z dopravcov oznamujú nárast záväzkov za minulý rok o 8,2 milióna eur. Každým mesiacom zadĺženosť kraja narastá a musíme z tejto situácie hľadať východisko,“ povedal župan.

Jasnejšie je riešenie v prípade Banskobystrickej regionálnej správy ciest, ktorá je priamo spoločnosťou kraja. Tu už nové vedenie župy začalo s aktívnymi krokmi a vymenilo jej predsedu predstavenstva. Dôvodom zmien a ďalšej angažovanosti v zefektívnení chodu spoločnosti, je podľa Kotlebu pochybné hospodárenie v nedávnej minulosti: „Mám vypracované trestné oznámenie pre podozrenie z porušovania povinnosti pri správe verejného majetku. Došlo k nim napríklad pri obstarávaní techniky a podľa našej prvotnej analýzy, došlo ku škode 1,7 milióna eur v neprospech kraja,“ uviedol Kotleba.

Marian Kotleba, tlacova konferencia BBSK, 23.1.2014„Do BBRSC idú z rozpočtu obrovské prostriedky. Pri nákupe kolesovej techniky bol rozdiel, medzi doporučovanou cenou od predajcu a obstarávacou cenou, štrnásťtisíc dvesto eur bez dane. Nákup tejto techniky sa od doporučenej ceny líšil o 102-tisíc eur. V ten istý deň bolo uzavreté obstarávanie obdobným spôsobom s druhou firmou, ktorej majiteľ bol ten istý, ako tejto dotknutej firmy. Keď v obchode stojí zápalka päť korún a pri obstarávaní s jedným uchádzačom budete zápalku kupovať za šesťpäťdesiat, BBSK v tom vidí obrovskú rezervu,“ doplnil hovorca kraja Miroslav Belička. Podobne poukázal aj na obstarávanie posypovej soli, kde kraj pristúpil k zrušeniu tendra, pretože podľa Beličku mala BBRSC obstarať soľ výrazne drahšie, než je priemerná cena.

V reakcii na vyjadrenia nového vedenia kraja bývalý predseda predstavenstva BBRSC Ján Butkovský i predošlý župan Vladimír Maňka, všetky obvinenia odmietli. „Najlepšie bude, keď to trestné oznámenie dá, preskúma sa a ukáže sa, ako to naozaj je,“ povedal Maňka pre tlačovú agentúru SITA.

Fotogaléria