Festival tradičnej ľudovej kultúry v Detve patrí medzi najvýznamnejšie kultúrne podujatia svojho druhu na Slovensku. Medzi novinky 49. ročníka Folklórnych slávností pod Poľanou 11. – 13. júla 2014 patrí sprievodné podujatie Dolnozemský dvor, v ktorom sa predstavia ľudovoumeleckou výrobou a ponukou tradičných jedál krajania z Chorvátska, Rumunska, Srbska, Maďarska.
Trojdňový festival tradične navštívi do 50 tisíc ľudí. Na drevených doskách prírodného amfiteátra počas scénických programov zatancuje a zaspieva do 1500 účinkujúcich. Počas nedeľného galaprogramu medzi účinkujúcimi vystúpi aj Laura Longauerová z Detvy – Miss Slovensko 2014. Folklórne slávnosti pod Poľanou organizuje Mesto Detva s Úradom pre Slovákov žijúcich v zahraničí ako spoluorganizátorom.
Hore Detvou sa v piatok o 15.30 hod. vyberú heligónkari. Táto živá hudobná pozvánka s rovnomenným názvom je nielen pozvaním ale i začiatkom celého trojdňového folklórneho programu. Heligonkári začnú hrať pri fontáne pred Domom Kultúry A. Sládkoviča a celou Detvou prejdú až na jej horný koniec, k prírodnému amfiteátru.
Tam sa o 20.00 hod. o uvítací program postarajú folklórne súbory, skupiny a speváci z domáceho podpolianskeho regiónu, Zahrajte mi túto sa nazýva uvítacia časť.
Medzi témy FSP 49 patria aj Oheň ako symbol čistoty, ničenia i obnovy života v rodinných i výročných obradoch, od autorky Andrey Jágerovej. Program detských folklórnych súborov v réžii Eriky Ivanovej, Program jubilujúceho folklórneho súboru Váh z Liptovského Mikuláša pripravený Miroslavou Palanovou. Vystúpenie ruského súboru národného tanca z Moskvy od autora Nikolaja Kurbatova. Známa autorská dvojica Igora Kovačoviča a Anny Ostrihoňovej prináša Program z tvorby folklórnych súborov a Súťaže o cenu Rinalda Oláha. Nasleduje Program o hore a vzťahu človeka k nej, čo je téma blízka nielen domácemu divákovi z Podpoľania, z rôznych miest Slovenska zúčastnené folklórne súbory, skupiny s účasťou herca Mareka Ťapáka režíruje Martin Urban.
Obľúbená Krajanská nedeľa vovedie publikum do radostného i ľúbostného motívu svadby. Scénický popoludňajší program na prírodnom amfiteátri začne o 13.30 hod. a má názov Daj nám, ženích, daj nám vína … podieľať sa na ňom bude desať folklórnych súborov z Českej republiky, Francúzska, Chorvátska, Maďarska, Poľska, Rumunska a Srbska. Ako uvádza jej autor Vlastimil Fabišik, „tvorcovia tohto programu by vám, návštevníkom, chceli priblížiť svadobné zvyky, piesne, tance i muziku, tak ako si ich do dnešných dní zachovali Slováci žijúci vo svete, pretože aj dnes sú súčasťou ich života, ich duchovného bohatstva.“ Veď, ako pokračuje, krajanská nedeľa je vždy sviatkom stretnutia Slovákov zo sveta.
Ešte jednu na rozchodnú, to bude tohtoročný záverečný galaprogram 49. ročníka folklórnych slávností v Detve.