Pod Poľanou sa pohybuje postrelená medvedica, ktorú sa doteraz nepodarilo nájsť. V detvianskej miestnej časti Skliarovo ju postrelil Zásahový tím pre medveďa hnedého, cieľom bola eliminácia tohto jedinca.

TASR to v piatok potvrdila hovorkyňa Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR Kristína Bocková. Pripomenula, že tím zasahoval pod Poľanou v stredu (5.10.) v podvečerných hodinách. „Postrelenej medvedici sa podarilo ujsť do lesa, kde ju hľadali,“ spomenula.

Toto konanie Zásahového tímu pre medveďa hnedého sa nepáči Jánovi Nôžkovi zo Slovenskej poľovníckej komory (SPK) Detva. „Dostal som informáciu, že budú zasahovať na medvedicu, ktorá má tri mláďatá a spôsobuje na Poľane sedem mesiacov problémy,“ povedal s tým, že zviera sa pohybovalo v blízkosti obydlí a ľudia sa na to sťažovali.

„Na medvedicu aj vystrelili, pravdepodobne ju však dobre netrafili, postrieľali ju a ušla,“ poznamenal. Podľa neho poľovník nesmie opustiť stopu, je povinný hľadať zviera, aby mu nespôsobil utrpenie. „Zvlášť pri veľkej šelme a v lokalite, kde sú rodinné domy,“ zdôraznil.

Nôžka tiež kritizuje, že o tejto udalosti neboli žiadne informácie a občania mohli na medvedicu natrafiť. „Až po zverejnení príspevku členom predstavenstva SPK na sociálnej sieti a po mojich telefonátoch na samosprávu sa o udalosti dozvedeli občania,“ spresnil. ŠOP však tvrdí, že v niektorých okolitých obciach oznámili túto skutočnosť prostredníctvom obecného rozhlasu.