Počet pacientov, ktorí si kvôli ťažkému priebehu ochoreniu Covid-19 vyžadujú hospitalizáciu, sa vo zvolenskej nemocnici mierne znížil. Jej bežné fungovanie však koronavírus ďalej výrazne ovplyvňuje.

Počet hospitalizovaných pacientov s týmto ochorením je pritom v Nemocnici Agel Zvolen už dlhšie vyšší, než v krajskej spádovej Rooseveltovej nemocnici v B. Bystrici.

Zvolenská nemocnica však zaznamenáva mierne zlepšenie pandemickej situácie, aj naďalej však jej fungovanie ovplyvňuje nový koronavírus. TASR o tom v stredu informovala Martina Pavliková, hovorkyňa skupiny Agel SK, pod ktorú nemocnica vo Zvolene patrí.

Ako dodala, v stredu má nemocnica hospitalizovaných 66 pacientov s ochorením COVID-19, čo je pokles o 11 ľudí oproti minulému týždňu. Nikto z pacientov si nevyžaduje napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu, 14 pacientov je podozrivých na toto ochorenie. „Variant omikron je priaznivejší, čo sa týka ťažkého priebehu či úmrtí. Výrazne poklesol počet pacientov, ktorí si vyžadujú napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu,“ zhodnotila aktuálny stav riaditeľka zvolenskej nemocnice Ľudmila Veselá.

Podľa nej je zvolenské zdravotnícke stredisko pripravené poskytnúť starostlivosť aj utečencom z Ukrajiny. „Zatiaľ sme však nemali hospitalizácie týchto ľudí. Chceme využiť možnosť zamestnania ukrajinských zdravotníkov, chýbajú nám najmä sestry a lekári špecialisti,“ konštatovala Veselá.

Nemocnica sa podľa hovorkyne pripravuje na rozbeh plánovanej operatívy. Limitovaná je však výpadkom zamestnancov, ktorých je okolo 30. „V platnosti zostáva zákaz návštev pacientov,“ pripomenula Pavliková.

Pre nízky záujem o očkovanie proti novému koronavírusu Banskobystrický samosprávny kraj k 31. marcu ukončí činnosť veľkokapacitného očkovacieho centra vo Zvolene.