Bez nutnosti registrácie a takmer priamo doma. Takúto možnosť očkovania dostanú už čoskoro obyvatelia dvoch najväčších zvolenských sídlisk Sekier a Západ. Mesto Zvolen a Banskobystrický samosprávny kraj tak vychádzajú v ústrety záujemcom.

Zaočkovanosť v meste Zvolen sa nachádza na hodnote približne 45%, teda stále ďaleko od hranice, ktorá by znamenala pokojnejší priebeh tretej vlny koronavírusu. Tá je podľa odborníkov priamo pred dverami. Na sile, podľa ich vyjadrení, naberie s návratom dovolenkárov a prichádzajúcim jesenným počasím. Aj zvolenská nemocnica tak môže čeliť rovnakému náporu pacientov ako to bolo v prvých mesiacoch tohto roka. S preplnenými nemocnicami je možné očakávať nárast obetí na životoch. Samozrejme aj karantény, zákazy vychádzania, opätovné zatváranie obchodných prevádzok. Neutešenému obrazu by mohlo zabrániť práve očkovanie.

„Zvolenčania hovoria o očkovaní s rozpakmi. Mnohí doň vkladali nádej, no odradili ich napríklad dlhodobé problémy s registráciou. Dnes, keď sa spolu rozprávame o tejto téme, len hodia rukou a povedia, že do očkovacích centier už nepôjdu. Záujem o očkovanie síce nestratili, sú však sklamaní doterajším priebehom. A možno práve tu prichádza najdôležitejšia úloha nás ako mesta. Priniesť záujemcom možnosť zaočkovať sa priamo na ich sídlisku,“ uviedla zvolenská primátorka Lenka Balkovičová.

Mesto tak podľa jej slov oslovilo Banskobystrický samosprávny kraj s požiadavkou o výjazdový tím. A tá nebola jedinou. „Požiadala som o jednodávkovú vakcínu od spoločnosti Johnson & Johnson, aby sa ľudia nemuseli chodiť očkovať viackrát ako je nevyhnutné. Som vďačná pracovníkom BBSK za rýchlosť a veľkú ústretovosť, s ktorou pristúpili k našim požiadavkám,“ doplnila Balkovičová.

Mesto teda zabezpečí potrebné priestory, kraj zas zdravotníckych a administratívnych pracovníkov. V nedeľu, 22. augusta sa záujemcovia budú môcť nechať zaočkovať v Klube dôchodcov pri pošte na sídlisku Sekier v čase medzi 12.00 a 20.00. O týždeň neskôr v sobotu, 28. augusta zas v občianskom komunitnom centre OKO sídliacom v priestoroch ZŠ Námestie mládeže na sídlisku Západ. Rovnako medzi 12.00 a 20.00.

„S prichádzajúcou treťou vlnou koronavírusu ešte viac vzrastá naša starosť o zdravie i životy Zvolenčanov. A tak robíme všetko, aby sme im dali možnosť ochrániť sa pred možným ťažkým priebehom ochorenia. Prichádzame priamo za nimi a s jednodávkovou vakcínou. Je už len na nich, či túto možnosť využijú,“ dodala zvolenská primátorka.

Počas jedného popoludnia je možné zaočkovať najviac 300 ľudí, v prípade veľkého záujmu je mesto pripravené požiadať Banskobystrický kraj o spoluprácu aj v ďalších termínoch. Dôležitosť podobného kroku vzrastá s úvahami o uzatvorení zvolenského veľkokapacitného centra. K takémuto kroku by mohlo dôjsť už koncom augusta.