Piatkový protest na dvoch vyťažených dopravných uzloch, o ktorom sme už v stredu informovali, organizuje klub nezávislých poslancov zvolenského mestského zastupiteľstva Patrioti. Upozorniť chcú na neriešenie dopravnej situácie v meste Zvolen.

Mestskí poslanci Peter Košík, Matej Snopko, Branislav Husár, Igor Šufliarsky a Miroslav Gálik združení v mestskom zastupiteľstve v klube Patrioti, organizujú v piatok 30. júna o 16.00 h blokádu dvoch priechodov pre chodcov v meste.

Blokáda bude prebiehať súčasne na Lučeneckej ceste pri benzínke Shell a na ulici V. P. Tótha – pred železničnými závorami v blízkosti zvolenskej nemocnice. Najhoršia situácia je podľa spomenutých poslancov na Lučeneckej ceste, kde nie je možné po priechode prejsť a lokalita bola už aj dejiskom smrteľných dopravných nehôd.

„Chodci v čase dopravnej špičky nedokážu prejsť z jednej strany ulice na druhé pri vchode do zvolenskej nemocnice bez toho, aby ste sa báli, že ich zrazí auto. Obyvateľom sa nepáči, že popod ich okná na ulici V. P. Tótha jazdia kamióny a je tam veľký dopravný hluk. Donedávna pokojná Bernolákova ulička sa zmenila na jednu z hlavných dopravných tepien Zvolena a preto sa tam nedá skoro už ani bývať,“ hovorí mestský poslanec Matej Snopko.

Mesto sa obáva o bezpečnosť účastníkov

„Zlepšiť situáciu na Lučeneckej ceste, ale aj na ulici V. P. Tótha, by pomohlo vybudovanie severného obchvatu mesta. Už bezmála rok na tom tvrdo pracujeme, postupne sme vyvolali rokovania s projektantmi, zástupcami NDS, ministerstiev zdravia a dopravy. Po desiatkach stretnutí sa nám napokon podarilo severný variant dostať späť medzi posudzované možnosti trasovania rýchlostnej cesty a vieme aj to, že spomedzi všetkých variantov patrí k najvýhodnejším,“ reaguje primátorka Zvolena Lenka Balkovičová.

Lučeneckou cestou prejde denne viac ako 20 tisíc vozidiel, situácia pod nemocnicou je tiež veľmi vážna. Spôsobujú ju okrem iného vodiči cestujúci v smere Banská Bystrica – Detva, ktorí si prejazdom cez centrum mesta krátia cestu. „Rozumieme protestom a vítame každú aktivitu podporujúcu urýchlenú výstavbu severného obchvatu, ako vedenie mesta sme však zvolili cestu diplomacie a rokovaní, čo prináša najvýraznejšie výsledky. Práve preto v týchto aktivitách mienime pokračovať aj naďalej,“ hovorí ďalej primátorka mesta.

Vedenie mesta kritizuje, že sa protest koná na najvyťaženejších dopravných úsekoch v meste v čase piatkovej popoludňajšej špičky. Podľa tlačovej správy zvolenskej samosprávy preto možno očakávať nebezpečné situácie, nervozitu, keďže podľa zvolávateľov zhromaždenia sa môže doprava zastaviť na desiatky minút. Okrem štátnej polície má byť preto na miestach protestných zhromaždení aj mestská polícia.

Polícia upozorňuje na obmedzenia v doprave vo Zvolene kvôli protestu