zamok zvolen sngSlovenská národná galéria vo Zvolenskom zámku sa so svojimi expozíciami ale aj špeciálnymi podujatiami pripojí k medzinárodnému podujatiu Noc múzeií a galérií. Už túto sobotu od popoudnia až do neskorých večerných hodín, tak môžete stráviť aktívne svoj čas na zámku aj vy.

Zvolenský zámok je v súčasnosti najbohatšou obrazárňou na Slovensku. Môžete tu vidieť významnú kolekciu starého umenia od 14. do 19. storočia zo zbierok SNG. Gotické polychrómované skulptúry a tabuľové maľby, transfery nástenných malieb z 15. storočia, kolekcie ikonomaľby a kolekciu starého európskeho maliarstva 15. až 18. storočia. V sobotu 16. mája priestory galérie ožijú rozličnými podujatiami, a to už od popoludňajších hodín.

Program

15.30 | Kráľovská sieň

Divadlo Zelienka Zvolen: Psíček a Mačička
Program pre rodiny s deťmi. Známe príbehy z knihy J. Čapka ožijú v podaní hercov divadla Zelienka. Psíček a mačička si niečo chutné upečú, napíšu list, či dokonca poupratujú a  umyjú dlážku. Pritom si budú musieť dávať pozor na tetu domovníčku a zlého psa suseda.

16.30 | 1. poschodie

Ako Psíček a Mačička navštívili galériu

Workshop pre rodiny s deťmi

17.00 | 1. poschodie

Zamoderuj si s nami
Staňte sa súčasťou živého vysielania najstaršieho internátneho rozhlasového štúdia INRO Zvolen, ktoré sa bude počas dňa prezentovať na Zvolenskom zámku. INRO si môžete naladiť na www.inro.sk.

Nová výstava:

Otvorený depozitár | Stĺpová sieň

Gotické a barokové sochárstvo na Zvolenskom zámku. Intervencia skulptúry 20. storočia

16.30

Katarína Chmelinová
Bohatá zbierka sochárstva SNG bude verejnosti sprístupnená v širokom zábere štýlov i námetov formou otvoreného depozitáru. Úvodný výklad kurátorky Kataríny Chmelinovej bude v rámci predstavenej kolekcie koncentrovaný na problematiku u nás mimoriadne rozvinutého barokového rezbárstva.

19.00

Dušan Buran
Na pozadí menšej kolekcie sôch 14. až 16. storočia v depozitári bude Dušan Buran, kurátor zbierky gotického umenia, prezentovať štýlové princípy a funkcie stredovekej plastiky. Pri tejto príležitosti predstaví tiež profil najbohatšej verejnej zbierky gotického umenia na Slovensku.

20.30 | Stĺpová sieň

Shadows in Movement
Tanečná improvizácia Denisy Benčaťovej a žiakov tanečného odboru ZUŠ Očová

21.00 | 1. poschodie – expozícia Európskeho maliarstva 16. – 19. storočia

Miroslav Slúka: „Keď páchateľom je maliar“ – forenzné svetlo v reštaurátorskej praxi“
Reštaurátorskému zásahu predchádza reštaurátorský výskum, pri ktorom sa práca reštaurátora neraz podobá na prácu kriminalistu. Výklad Miroslava Slúku predstaví použitie jednotlivých častí bieleho farebného spektra pri reštaurátorskom výskume. Na vybraných dielach z expozícií SNG si ukážeme, ako sa pomocou forenzných svetiel dajú „vypátrať“ predošlé reštaurátorské zásahy a premaľby, ako i detaily, ktoré sú voľným okom neviditeľné.

22.00 | Stĺpová sieň

Posvieťme si na umenie
Svetelný workshop