Uplynulý týždeň na celom Slovensku dominoval v ovzduší slabo alergizujúci peľ ihličnanov, pričom pokles nočných teplôt spôsobil aj výraznejší pokles denných koncentrácií spór a peľu ostatných alergénov. Skončila peľová sezóna brezy, hrabu, jaseňa, duba, buka i drevín z čeľadí cyprusovité a tisovité. Koncentrácie peľu borovicovitých drevín boli opäť najvyššie v Banskej Bystrici, kde dosiahli ešte hladinu 1076 peľových zŕn v metri kubickom vzduchu.

foto: il. ©ISIFA/Gettyimages Creative RM/altrendo

Pre mnohých polinotikov nastávajú krušné časy- v ovzduší na celom území Slovenska totiž významne narastajú koncentrácie peľu tráv z čeľade lipnicovitých. Možno konštatovať, že peľ týchto tráv, ale aj obilnín budú najvýznamnejším peľovým alergénom až do začiatku leta. Druhové spektrum peľu na území Slovenska dopĺňal okrem už uvedených druhov drevín ešte peľ orecha, platanu, pagaštanu, gaštanu, ružovitých, pajaseňa, agátu, bazy a lipy. Z bylín to bol peľ mrkvovitých, astrovitých, repky, skorocelu a štiavu. Medzi spórami húb – plesní dominovali v ovzduší na celom území spóry rodu Cladospórium,“ popisuje aktuálnu peľovú situáciu RNDr. Janka Lafférsová, vedúca oddelenia biológie životného prostredia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici, ktoré je koordinátorom peľovej informačnej služby (PIS) v SR.

Na základe výsledkov monitorovacích staníc peľovej informačnej služby ÚVZ SR v Bratislave, a v RÚVZ z Banskej Bystrici, Košiciach, Nitre, Trnnave a v Žiline, tento týždeň už budú dominovať alergologicky významné koncentrácie peľu tráv v ovzduší na celom Slovensku. Kvitnú rôzne druhy okrasných kríkov , množstvo lúčnych i záhradných bylín, repka, skorocel i štiav. Kvitnú aj ihličnany z čeľade borovicovitých, ktorých peľ ešte tento týždeň ovplyvní peľovú situáciu v ovzduší najmä na strednom a severnom území Slovenska. K poklesu denných hladín peľu bude dochádzať najmä v súvislosti so zrážkovou činnosťou. Momentálne kvitne aj väčšie množstvo hmyzom opelivých druhov drevín ( napríklad agát či lipa), ktoré majú ťažšie peľové zrná. Tieto sa horšie šíria v ovzduší, preto ich monitorovacie stanice nemusia zachytiť, alebo ich zachytia len v malých množstvách. Pre alergikov je teda dôležité aby si uvedomili , že vyššie koncentrácie ich peľu sa vždy vyskytujú najmä v blízkosti kvitnúcich porastov. Po oteplení budú narastať aj denné koncentrácie spór húb – plesní.