V nasledujúcich dňoch na celom území Slovenska očakávajú odborníci celkové denné hladiny peľu už len na veľmi nízkej koncentračnej úrovni.

Počas teplejších dní ešte môže dochádzať k lokálnemu nárastu denných koncentrácií najmä u peľu paliny a ambrózie, ale aj tak sa budú držať len na nízkej úrovni. Naďalej však budú na väčšine územia pretrvávať vysoké koncentrácie spór húb – plesní s dominanciou spór rodu Cladospórium. O denných koncentráciách peľu a spór v ovzduší, ako aj o ich ďalšom poklese budú v nasledujúcich dňoch rozhodovať hlavne nočné ochladenie a prízemné mrazy. „Peľové správy v textovej forme pre tento rok budúci týždeň končíme. Údaje o aktuálnych výsledkoch peľového monitoringu budú naďalej dostupné na www.alergia.sk,“ uviedla k aktuálnej peľovej situácii RNDr. Janka Lafférsová, vedúca oddelenia biológie životného prostredia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici, ktorý je koordinátorom PIS na Slovensku.

Dodala, že typické jesenné dni s nižšími nočnými teplotami aj počas uplynulého týždňa na celom území Slovenska udržiavali už len nízke denné koncentrácie peľu v ovzduší. Peľ ambrózie a paliny – najvýznamnejších alergénov tohto obdobia, dosahoval na celom území len nízke denné koncentrácie. Denné koncentrácie spór húb (plesní) s dominanciou rodu Cladospórium boli na väčšine územia ešte pomerne vysoké, čo je však pre toto obdobie charakteristické. Okrem rodu Cladospórium sa ešte hojne vyskytovali aj spóry rodu Epicoccum a Alternária. Druhové spektrum peľu v ovzduší dopĺňal ojedinele aj peľ mrkvovitých, astrovitých a mrlíkovitých rastlín, ako aj pŕhľavy.

Súčasné obdobie prinieslo peľovým alergikom značnú úľavu, no chladné a mrazivé noci budú zas spôsobovať problémy ľuďom, senzitívnym na chlad. Alergia na chlad nie je častá, prejavuje sa v priebehu pár minút svrbením, výsypom v mieste podráždenia a pretrváva menej ako dve hodiny. Osoba trpiaca alergiou na chlad môže mať problémy pri pobyte na chladnom či mrazivom vzduchu, alebo pri prechode z tepla do zimy, či naopak. Ako prevencia odborníci odporúčajú používanie vhodných krémov najmä v zimnom období a vyhýbanie sa prudkým zmenám teplôt.