Medzinárodné letecké dni SIAF na Sliači majú tento rok potenciál zapísať sa do histórie a pestrosťou a kvalitou svojho programu prekonať všetky doterajšie ročníky novodobých leteckých dní organizovaných na letisku Tri Duby.

Okrem už avizovaného návratu legendárnych talianskych Frecce Tricolori, či príchodu švajčiarskej akrobatickej skupiny PC-7 Team je už aktuálne potvrdené aj ďalšie svetoznáme lákadlo augustových leteckých dní na Sliači.

Pôjde o francúzsku leteckú skupinu Patrouille de France, ktorú azda každý pozná minimálne zo slávnostných preletov nad Champs-Élysées počas dojazdov cyklistickej Tour de France či iných oficiálnych príležitostí vo Francúzsku. Informáciu pre portál ZVonline.sk potvrdila PR officier skupiny Antonia Buroni. Skupina by sa mala prezentovať len v rámci nedeľňajšieho programu podujatia. V sobotu sa totiž francúzska patrola predstaví na domácom podujatí v Chateauroux.

Patrouille de France sa na Slovensku predstavili naposledy v roku 2004 na kedysi najväčších domácich a dnes už zaniknutých leteckých dňoch SIAD v Bratislave. Skupina pred dvomi rokmi oslávila svoje už šesťdesiate výročie pôsobenia.

Letecké dni na Sliači, ktoré sa uskutočnia v dňoch 29. a 30. augusta, i tento rok organizuje banskobystrická spoločnosť Slovenská letecká agentúra a na organizácii sa ako programový partner podieľa i Ministerstvo obrany Slovenskej republiky. To už v októbri minulého roku pozvalo na podujatie zástupcov vzdušných síl devätnástich krajín z Európy, Ázie, USA a síl NATO. Mená ďalších účastníkov budú organizátori uverejňovať postupne.